صادرات تعاونی های خراسان جنوبی بیش از 21 میلیون دلار است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: امسال 21 میلیون و 164 هزار دلار صادرات توسط 27 تعاونی استان به خارج از کشور انجام شده است.

به گزارش ایرنا عباس رکنی روز یکشنبه در نشست خبری با موضوع «اقدامات صورت گرفته در حوزه تعاون استان» افزود: عمده صادرات شرکت تعاونی های استان به کشورهای افغانستان، امارات، ترکیه، هند، آلمان، سوئیس، ژاپن، عراق و پاکستان بوده است.
وی بیان کرد: مواد معدنی، زعفران، فرش، خوراک دام و طیور، مرغ، جوجه شترمرغ، سنگ ساختمانی، مصالح ساختمانی، سوخت، صنایع دستی و مواد غیر نفتی از جمله کیک و کلوچه، پیه ذوب شده، مواد پلاستیکی، پنجره دو جداره از جمله محصولات صادراتی این تعاونی ها است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر با احتساب سهام عدالت 856 تعاونی با 601 هزار و 59 عضو و سرمایه 332 میلیارد و 999 میلیون ریال و اشتغال هفت هزار و 379 نفر در استان فعال است.
وی گفت: این شرکت های تعاونی در حوزه های خدماتی، صنعتی، عمرانی، مسکن، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل، تولیدی توزیعی، تامین نیاز تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و فرش دستباف فعال هستند.
رکنی به پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اشاره کرد و افزود: امسال 140 طرح اشتغال توسط شرکت تعاونی به مبلغ 345 میلیارد و 559 میلیون ریال در بانک های عامل مصوب شد.
وی بیان کرد: در مجموع در مرحله نخست اعتبار اشتغال پایدار روستایی و عشایری 28 طرح تعاونی به مبلغ 12 میلیارد و 247 میلیون ریال و اشتغال پیش بینی شده 427 نفر پرداخت شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی یادآور شد: امسال 74 شرکت تعاونی با عضویت 2 هزار و 93 نفر و سرمایه 22 میلیارد و 70 میلیون ریال با اشتغال یکهزار و 106 نفر در استان تشکیل شد.
وی با بیان اینکه بیشترین شرکت تعاونی تشکیل شده مربوط به بخش کشاورزی بوده است گفت: همچنین بخش های خدمات، تولیدی توزیعی و صنعتی بیشترین تعاونی را به خود اختصاص داده است.
رکنی اظهار داشت: همچنین امسال 33 تعاونی در راستای طرح روستا تعاون در استان تشکیل شد که این طرح با هدف تولید و اشتغال در قالب تعاونی سبب افزایش فعالیت روستاییان در زمینه های مختلف اقتصادی می شود.
وی افزود: پیگیری تفاهم نامه با سازمان بسیج سازندگی، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری و آموزش و پرورش از دیگر برنامه ها برای توسعه و گسترش تعاونی ها در استان است.
7557*3028

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال