استاندار خراسان جنوبی:

اقدامات زیرساختی در روستاها قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود اینکه در سخت ترین شرایط بودیم اما اقدامات خوبی در حوزه زیرساختی در مناطق روستایی انجام شده که قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست.

به گزارش ایرنا محمدصادق معتمدیان روز یکشنبه در جمع مردم روستای گازار بخش مرکزی شهرستان بیرجند افزود: در این مدت توطئه ها، تحریم ها، جنگ هشت ساله، ناامنی ها و مشکلات متعددی در راستای براندازی نظام جمهوری اسلامی توسط معاندین و جبهه استکبار انجام شده و هزینه های زیادی را مردم و انقلاب دادند.
وی روستای گازار را مهد علما، فضلا و شهیدان نامدار از جمله شهید ناصری معرفی کرد و گفت: اقدامات خوبی در حوزه زیرساختی انجام شده اما به معنای نبود مشکلات نیست و هدف ما به عنوان خدمتگزار مردم در مناطق مختلف این است که برخی مشکلات اولویت دار را احصا کنیم.
نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه اکنون در شرایط سختی به سر می بریم افزود: در حال حاضر ایران تنها کشوری است که در دنیا استقلال دارد لذا این موضوع هزینه دارد و تمام کشورهای استکباری دست به دست هم داده تا مانع نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه شوند.
وی اظهار داشت: به تعبیر مقام معظم رهبری اکنون درگیر جنگ اقتصادی هستیم و محدودیت ها وجود دارد اما نه به این معنا که ظرفیت نداشته باشیم.
معتمدیان با اشاره به اینکه ایران با 15 کشور جهان مرز مشترک دارد گفت: تحریم ها شاید بتواند دشمنان را به اهدافشان برساند اما در واقع در یک پیچ تاریخی قرار داریم که لازمه گذشتن از این پیچ تاریخی، مقاومت است.
وی با بیان اینکه دولت با محدودیت های مالی مواجه است یادآور شد: بنا داریم بخشی از ضروریات و اولویت ها را شناسایی و به مردم کمک کنیم.
وی گفت: خراسان جنوبی با توجه به اینکه بخشی از خراسان بزرگ بوده اما قبل از انقلاب حتی یک متر جاده آسفالت نداشت که اکنون به پنج هزار و 300 کیلومتر جاده آسفالت روستایی رسیده ایم.
معتمدیان ادامه داد: در تامین برق نیز مشکلات فراوانی وجود داشت اما اکنون همه روستاهای بالای 20 خانوار استان از نعمت برق برخوردار هستند.
وی بیان کرد: قبل از انقلاب در مجموعه استان چهار بیمارستان و اکنون 17 بیمارستان با بیش از یکهزار و 400 تخت بیمارستانی فعال است و طرح های توسعه ای نیز در دستور کار است.
استاندار خراسان جنوبی به افزایش پایگاه های بهداشتی از 39 به 481 مورد اشاره کرد و گفت: تا پایان سال 99 درصد یعنی همه 30 شهر از نعمت گاز برخوردار می شوند.
وی افزود: علیرغم همه محدودیت ها نظام جمهوری اسلامی به دلیل نگاه ویژه ای که به مناطق کم برخوردار و مرزی دارد اولویت خود را در راستای کمک به این مناطق گذاشته است.
معتمدیان در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی از نگرانی هایی که در استان وجود دارد اینکه زحمات بخش کشاورزی با قشر کشاورز بوده اما درآمدها در جیب دلالان و واسطه گران است.
وی اظهار داشت: شاید بخش عمده ای از سود محصولات تولیدی مردم سختکوش استان خارج از استان و در جیب افراد دیگری قرار دارد و یکی از برنامه های ما برای رفع این مشکل این است که چرخه کامل محصولات تولیدی در مراکز، روستاها، دهستان ها و بخش ها صورت گیرد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: راه اندازی شرکت تعاونی فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی در روستا یکی از الگوهای خوب است که باید آن را به سایر مناطق تعمیم دهیم.
وی ادامه داد: برای اتمام واحد بسته بندی روستای گازار حمایت های لازم را انجام می دهیم و دیگران نیز تلاش کنند تا با راه اندازی کامل این مجموعه سایر روستا تشویق شوند و به این حوزه ورود کنند.
معتمدیان با بیان اینکه برندسازی و فراوری محصولات در استان مورد کم توجهی قرار گرفته است یادآور شد: یکی از اولویت های ما این است تا در سایر مناطق استان صنایع بسته بندی و فرآوری را گسترش دهیم.
وی عنوان کرد: سفرهایی که به شهرستان ها و مناطق مختلف برنامه ریزی شده در راستای دیدار با مردم روستاها و بررسی مسایل و مشکلات مردم است تا بدون واسطه مشکلات را دریافت و نسبت به رفع آن اقدام کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه روستای گازار از مناطق بسیار مستعد استان است افزود: در سفرهایی که به مناطق مختلف استان داشتیم مشکلات زیادی به ویژه در حوزه زیرساخت ها وجود داشت.
وی گفت: این روستا از نظر آب نسبت به سایر روستاها و مناطق مشکلات کمتری دارد و با دارا بودن جمعیت زحمتکش و مولد در سال های اخیر اقدامات زیرساختی خوبی در آن انجام شده است.
در این دیدار مقرر شد برای بررسی مشکلات روستای گازار کمیته ای طی 10 روز تشکیل و مطالبات و خواسته های مردم براساس اولویت تعیین شود تا در اسرع وقت نسبت به احصای مشکلات اقدامات لازم انجام شود.
احداث بلوار ورودی روستای گازار، ترمیم ساختمان دهیاری، بازسازی مدرسه دبستان حافظ، راه اندازی پایگاه اورژانس جاده ای و ایجاد سدهای خاکی برای جلوگیری از رواناب ها از جمله مشکلاتی بود که توسط دهیار و مردم این روستا مطرح شد.
استاندار خراسان جنوبی در سفر به روستای گازار از شرکت تعاونی بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی زرشک شهید رجایی این روستا نیز بازدید کرد.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در این زمینه گفت: این شرکت تعاونی 2 هزار و 800 عضو و 18 آبادی را زیر پوشش دارد که سال 95 از اعتبارات دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری آغاز شد.
غلامرضا قربانی مساحت این واحد بسته بندی را بیش از 2 هزار متر مربع اعلام کرد و افزود: علاوه بر بسته بندی زرشک بسته بندی سایر محصولات مزیت دار استان و منطقه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی بهترین بستر برای طرح های تعاون روستایی را عضویت کشاورزان در شرکت های تعاونی ذکر کرد و گفت: اعضای این شرکت تعاونی کشاورزان هستند که می توانند محصولات خود را نیز به فروش برسانند.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی به اجرای طرح های مشارکتی در استان اشاره کرد و افزود: از 12 طرح، هفت طرح مربوط به شبکه تعاون روستایی است که همه در مرحله بهره برداری یا اتمام پروژه است و تا پایان سال افتتاح می شوند.
وی اظهار داشت: اعتبار شرکت تعاونی رجایی گازار یک میلیارد و 900 میلیون تومان است که یک میلیارد و 300 میلیون تومان تاکنون هزینه شده و مابقی به عنوان سرمایه در گردش بعد از شروع پروژه در اختیار شرکت تعاونی قرار خواهد گرفت.
قربانی گفت: برای ایجاد سردخانه در این واحد بسته بندی 500 میلیون تومان اعتبار نیاز است که با توجه به فسادپذیر بودن زرشک باید در این محل احداث شود.
وی یادآور شد: در حال حاضر در شهرهای آرین شهر، زیرکوه، درمیان و تمام شهرهایی که محصول زرشک برداشت می شود واحدهای بسته بندی در حال احداث است.
استاندار خراسان جنوبی درباره واحد بسته بندی زرشک گازار دستور داد حوزه اقتصادی استانداری ورود کرده و مشکلات این پروژه رفع شود.
استاندار خراسان جنوبی در دهمین روز دهه فجر به همراه فرماندار بیرجند، جمعی از مسئولان استان و شهرستان از پنج روستای مهمویی، بویک، شاخن، میریک و گازار بخش مرکزی بیرجند بازدید کرد و با حضور در جمع مردم این روستاها، مشکلات و درخواست های آنان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد.
7557*3028

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال