حفظ آب و جمعیت با آبخیزداری

بیرجند - ایرنا - اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در شرایط خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی از راهکارهای موثر در حفظ جمعیت و آبادانی روستاهاست.

به گزارش ایرنا مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها یکی از چالش های مهم کشور محسوب می شود اما با اجرای عملیات آبخیزداری شاهد مهاجرت معکوس و نجات آبادی ها هستیم.
شرایط نامساعد جوی و تغییرات آب و هوایی در 2 دهه گذشته سبب افت شدید سفره های زیرزمینی، تشدید کم آبی و در نهایت خشکسالی های پی در پی شده و این وضعیت کشاورزان و دامداران را با مشکلات و محدودیت های عدیده مواجه ساخته است.
همچنین خشکسالی های چندین ساله سبب شده کشاورزان و دامداران این قشر مولد و زحمتکش خواسته یا ناخواسته به ترک کار و زندگی و مهاجرت به حاشیه های شهر روی آورند.
این روزها با اجرای طرح های آبخیزداری حال و روز خراسان جنوبی به ویژه روستاهایی که روز به روز شاهد تخلیه و مهاجرت ساکنان آن بودیم رو به بهبودی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سهم این استان از اعتبارات صندوق توسعه ملی را 16 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اکنون 80 سازه آبخیزداری در این استان در دست اجرا است.
علیرضا نصرآبادی افزود: این پروژه ها در 11 شهرستان خراسان جنوبی در قالب 26 پروژه و چهار طرح ملی آبخیزداری در صندوق توسعه ملی تعریف شده است.
وی وسعت عملیات اجرایی سازه های آبخیزداری استان خراسان جنوبی را 307 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: طرح آبخیزداری روستای آرک و بین آباد شهرستان خوسف بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی حجم خاکی این پروژه را 91 هزار مترمکعب اعلام و اضافه کرد: اعتبار این پروژه یک میلیارد و 200 میلیون تومان است که خروجی حوضه آبخیز آرک و بین آباد در چهار روستای پایین دست نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
وی گفت: تاکنون 50 درصد اعتبار مذکور اختصاص یافته و این پروژه آبخیزداری به بالای 85 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.
نصرآبادی با بیان اینکه با اجرای این پروژه 2 میلیون و 200 هزار مترمکعب آب به حجم آبگیری اضافه می شود یادآور شد: هفته گذشته شاهد بارندگی در آرک بین آباد و آبگیری کمتر از یک سوم حجم این سازه بودیم.
وی گفت: کشاورزان این منطقه از تاثیرات افزایش آب قنات پایین دست سازه آبخیزداری آرک بهره مند شدند و آرزوی 40 ساله مردم این منطقه با تلاش مسئولان و مشارکت کشاورزان محقق شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: با اجرای سازه آبخیزداری در منطقه آرک و بین آباد روان آب‌ هایی که به سمت کویر در حرکت بودند کنترل شده و آب به صورت مستقیم به جریان های زیر سطحی نفوذ پیدا می کند.
وی افزود: به ازای هر مترمکعب عملیات آبخیزداری 530 مترمکعب آب به سفره آب زیرزمینی تزریق می شود که در غیر این صورت منجر به سیل جبران ناپذیری می شد.
نصرآبادی گفت: حجم باقیمانده بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور تا پایان دی ماه به اتمام می رسد و دهه فجر شاهد افتتاح آن خواهیم بود.
فرماندار خوسف هم گفت: از اواخر سال گذشته تاکنون سازه آبخیزداری در بیش از 150 بند و پشت بند بالادست قنوات و چشمه های این شهرستان انجام شده است.
محمد شفیعی با بیان اینکه 63 رشته قنات در شهرستان خوسف احیا و مرمت شد افزود: احیا و مرمت قنوات با همکاری و مشارکت کشاورزان امید به زندگی را در این مناطق دوچندان کرده است.
وی بیان کرد: شهرستان خوسف با توجه به پراکندگی جمعیت نیاز به مرمت و احیا قنوات بیشتری دارد در غیر اینصورت شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها خواهیم بود.
فرماندار خوسف اظهار داشت: با افتتاح بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور در روستای بین آباد و آرک این شهرستان به زودی شاهد مهاجرت معکوس روستاییان به ویژه جوانان به این منطقه خواهیم بود.
خشکسالی،‌ کم ‌آبی و بیکاری از مهمترین دلایل مهاجرت روستاییان به مراکز استان ها و شهرهاست لذا با اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری و احیای قنوات در استان مرزی خراسان جنوبی می توان امید را دوباره به روستاهای استان برگرداند.
گزارش از رقیه محمدی
7557*3028

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال