300 هکتار از اراضی سده رزه درمیان آماده واگذاری است

بیرجند - ایرنا - فرماندار درمیان گفت: 300 هکتار از اراضی پایین دست سده رزه این شهرستان برای رونق کشاورزی و استفاده بهینه از آب سد آماده واگذاری است.

به گزارش ایرنا محمد بشیری زاده روز چهارشنبه در نشست بررسی موانع مربوط به حق اشتراک بهره برداری از آب سد رزه شهرستان افزود: تاکنون 26.5 هکتار از اراضی پایین دست این سد به کشاورزان واگذار شده که در این اراضی نهال عناب و انار کشت شده است.
وی با بیان اینکه تسطیح این اراضی، خاکبرداری و اصلاح خاک و اجرای روشهای نوین آبیاری توسط جهاد کشاورزی شهرستان انجام شده است، اضافه کرد: برای انتقال آب به این اراضی 22.5 کیلومتر خط انتقال آب توسط آب منطقه ای خراسان جنوبی انجام شد.
بشیری زاده بیان کرد: شرکت تعاونی سد رزه شهرستان 150 نفر عضو دارد که در راستای حمایت از افراد محروم، مردم روستاهای «ذکری، جلاران، گل نی، رزه و مورتیغ» می توانند عضو این شرکت تعاونی شوند.
وی با تاکید بر اینکه باید تمام شرایط برای عضویت افراد محروم در شرکت تعاونی سد رزه تسریع شود، گفت: باید حق آبه خوبی به کشاورزان از سوی آب منطقه ای اختصاص یابد و کشاورزی در اراضی پایین دست این سد با روش های نوین آبیاری و تجهیزات مکانیزه انجام شود.
فرماندار درمیان عنوان کرد: سد رزه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است که با توسعه آن در آینده نزدیک به کانون اشتغال در این شهرستان مرزی تبدیل خواهد شد.
بشیری زاده یکی از پتانسیل‌های سد رزه را اجرای طرح‌ های زیست محیطی مناسب از جمله پرورش آبزیان ذکر کرد و گفت: این سد محل مناسبی برای پرورش ماهی‌های گرم ‌آبی از جمله کپور نقره‌ای و معمولی و آمور است.
شهرستان درمیان دارای 57 هزار نفر جمعیت است و با وسعت پنج هزار و 797 کیلومتر مربع از شمال به شهرستان قاینات از جنوب به شهرستان سربیشه و از غرب به شهرستان بیرجند و شرق آن به طول 70 کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد.
7556* 6054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال