شمار آثار ثبت ملی خراسان جنوبی به 834 اثر رسید

بیرجند - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: با ثبت 9 اثر معنوی استان در فهرست آثار ملی کشور، مجموع آثار ثبت ملی خراسان جنوبی تاکنون به 834 اثر رسیده است.

علی شریعتی منش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آثاری که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند، شامل 722 بنا، بافت و محوطه تاریخی، 50 اثر معنوی و 62 اثر میراث طبیعی است.
وی بیان کرد: مهارت ساخت سرمه چشم، مهارت چادر شب بافی سرایان، مهارت پخل بافی، مراسم شمع روشن کردن سرایان، مراسم بی بی گردی روستای کارشک قاین و مهارت چاقوسازی روستای آبییز از جمله آثاری است که بتازگی در فهرست میراث ناملموس معنوی کشور به ثبت ملی رسید.
وی گفت: تاکنون بیش از 2 هزار و 200 اثر در خراسان جنوبی شناسایی شده که از این تعداد 834 اثر در فهرست آثار ملی و سه اثر شامل باغ اکبریه بیرجند، مجموعه قنات بلده فردوس و بیابان لوت (مشترک میان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان) در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.
این استان در شرق ایران با داشتن چشم اندازهای دیدنی و جاذبه های گردشگری فراوان حدود 800 هزار نفر جمعیت و 151 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
خراسان جنوبی با اقلیمی خشک و بیابانی، باغ ها و قلعه های تاریخی، چشمه های آبگرم و سرد، روستاهای زیبا، عرصه های بیابانی و کویری دیدنی و آثار گردشگری بی نظیر، مجموعه ای از دیدنی های طبیعی تاریخ را در معرض دید مسافران و گردشگران قرار می دهد.
باغ اکبریه، قلعه تاریخی و ارگ کلاه فرنگی از آثار تاریخی مشهور و پربازدید شهر بیرجند است.
*7559*3028*خبرنگار- امیرشاهین نایبی فر*انتشار- رسول محمدحسنی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال