طي سال گذشته رخ داد؛

افزایش 9.9 درصدی طلاق و کاهش شش درصدی ازدواج در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیرکل ثبت و احوال خراسان جنوبی از افزایش 9.9 درصدی طلاق و کاهش شش درصدی ازدواج طی سال گذشته در استان خبر داد.

علی پور حسین روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در این مدت یکهزار و 123 واقعه طلاق در استان ثبت شده که این رقم در سال گذشته یکهزار و 21 واقعه بوده است.
وی با اشاره به میزان ثبت طلاق به نسبت سهم جمعیت در کشور و استان طی این مدت گفت: به ازای هر یکهزار نفر در استان 1.4 واقعه طلاق و در کشور 2.1 واقعه طلاق ثبت شده است.
وی میانگین سن طلاق را در مردان 32 سال و در زنان 28 سال ذکر کرد و یادآور شد: در مدت مذکور در برابر هر 100 واقعه ازدواج 14.8 واقعه طلاق در استان به ثبت رسیده که این شاخص در سال 92 به میزان 12.6 واقعه بود.
وی آمار ازدواج ثبت شده پارسال را هفت هزار و 595 مورد با کاهش شش درصدی اعلام کرد و گفت: در استان به ازای هر یکهزار نفر جمعیت 9.8 واقعه ازدواج طی این مدت ثبت شده است.
وی با اشاره به 18 هزار و 845 ولادت ثبت شده در استان طی این مدت افزود: این تعداد نسبت به سال 93 به میزان 3.5 درصد رشد داشته است.
وی رشد ولادت را در جمعیت شهری و روستایی هر کدام 10 درصد ذکر کرد و گفت: به ازای هز یکهزار نفر جمعیت در استان 24.3 ولادت ثبت شده که این رقم در کشور 20 ولادت در سال گذشته بود.
وی ادامه داد: طی این مدت درصد ثبت ولادت در مهلت قانونی( 15 روزه) در استان 99.7 درصد و در کشور 98 درصد است.
وی با بیان اینکه 94 درصد اعلام کنندگان ولادت مربوط به پدر فرزند متولد شده است یادآور شد: ثبت 99 درصد ولادت ها به استناد گواهی ولادتی است که توسط پزشک، ماما، بیمارستان و زایشگاه ها صادر می شود.
وی با اشاره به وضعیت فوت در استان گفت: طی پارسال سه هزار و 796 واقعه فوت در استان رخ داده که ثبت 99.8 درصد آن در مهلت قانونی 10 روزه بوده و 2.5 درصد نیز نسبت به سال 93 کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه در این بازده زمانی در برابر هر 100 فوت ثبت شده زنان 124 فوت مردان به ثبت رسیده، افزود: بیشترین فوت مربوط به سن 75 سالگی و بیشترین علت مربوط به بیماری های قلبی و عروقی با 35 درصد بوده است.
* صدور 42 هزار و 43 کارت هوشمند ملی در خراسان جنوبی
مدیر کل ثبت و احوال خراسان جنوبی با بیان اینکه تاکنون درخواست 54 هزار و 847 درخواست کارت هوشمند ملی در استان اخذ شده، گفت: از این تعداد 42 هزار و 43 کارت صادر شده و 36 هزار و 139 کارت تحویل متقاضیان شده و پنج هزار و 904 کارت در ادارات ثبت و احوال باقی مانده که از مردم درخواست داریم هرچه سریعتر برای دریافت کار خود مراجعه کنند.
وی تعداد کارت هوشمند ملی صادره در سال گذشته را 30 هزار و 659 مورد اعلام کرد و افزود: از این تعداد 26 هزار و 514 کارت تحویل متقاضیان شده است.
وی ادامه داد: قرار است در سال جاری 20 میلیون کارت هوشمند ملی در کشور صادر شود که سهم استان خراسان جنوبی 200 هزار کارت است.
وی با اشاره به فراخوان عمومی برای اقدام مردم نسبت به درخواست صدور کارت هوشمند ملی گفت: مردم می توانند از طریق ادارات ثبت و احوال، دفاتر پیشخوان و دفاتر پستی درخواست خود را در این زمینه ارائه دهند و نسبت به تکمیل فرم های لازم اقدام کنند.
* صدور 150 هزار جلد شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای 15 سال در استان
مدیرکل ثبت و احوال خراسان جنوبی اظهار کرد: از تیرماه 89 تا پایان سال گذشته 150 هزار و 83 جلد شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای 15 سال در استان صادر شده که از این رقم 37 هزار و 130 مورد مربوط به سال 94 است.
پور حسین افزود: از نظر فراوانی نام پسران در سال گذشته، ابوالفضل، امیر علی، امیرحسین، محمد، محمد طاها و در دختران فاطمه، فاطمه زهرا، زهرا، نازنین زهرا و زینب بیشترین فراوانی نام ثبت شده را در استان داشته اند.
وی برپایی نمایشگاه عفاف و حجاب، راه اندازی گنجینه سند هویتی مشاهر و مفاخر، سرداران شهید و علما و دانشمندان در محل اداره کل ثبت و احوال، دیدار و تقدیر از جانبازان و ایثارگران و رونمای از چهار سند هویتی مشاهیر را از جمله عملکرد اداره کل ثبت و احوال استان طی سال گذشته ذکر کرد.
6054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال