پروفسور احمد کامیابی مسک، معرف فرهنگ و هنر شرق در فرانسه

بیرجند - روزنامه امروز خراسان جنوبی روز یکشنبه 13 دیماه 94 مطلبی با عنوان « پروفسور احمد کامیابی مسک، معرف فرهنگ و هنر شرق در فرانسه » را به قلم حسین افضلیان در شماره 2964 خود چاپ و منتشر کرد.

ادامه مطلب به این شرح است: پروفسوراحمد کامیابی مسک نویسنده، مترجم، نمایشنامه نویس و استاد برجسته دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است که همه تحصیل کرده های هنرهای نمایشی در ایران و فرانسه بیشتر از همشهریانش در بیرجند او را می شناسند.
زادگاهش خوسف و محل تحصیلش به ترتیب عبارت بوده اند از : دبستان داریوش درخش و حکیم نزاری بیرجند، دبیرستان پرویز، شوکتی و دانشسرای مقدماتی بیرجند، دوره لیسانس دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد، فوق لیسانس زبان فرانسه دانشگاه تهران، فوق لیسانس ادبیات مدرن با موضوع رساله ' تحول فرسانهای آفریده سارتر در سه نمایشنامه دستهای آلوده، گوشه نشین های آلتونا و شیطان و خدای بزرگ ' در دانشگاه پل والری شهر مون پلیه در کشور فرانسه. دکترای سیکل سوم ازهمین دانشگاه با موضوع رساله 'تحلیل چگونگی به نمایش گذاشتن نمایشنامه کرگدن اوژن یونسکو در جهان' و سپس اخذ دکترای دتا که معتبرترین مدرک تحصیلی در جهان است از دانشگاه سوربن فرانسه با موضوع رساله اش 'مسئله انتظار و چگونگی اجرای آن در نمایشنامه های یونسکو و بکت در سراسر جهان و ارتباط فرهنگی بین شرق و غرب'.
با آفرینش همین اثر و نیز خلق دیگر آثار مکتوب، و تلاش در جهت برگزاری شب های شعر و برپایی نمایشگاه های هنری فراوان و از همه مهمتر ارتباط نزدیکش با بزرگان هنر و ادبیات آن روز جهان مانند برانژه اوژن یونسکو نمایشنامه نویس رومانیایی الاصل فرانسه، ساموئل بکت نویسنده و متفکر ایرلندی الاصل فرانسه و برنده جایزه ادبی نوبل در سال 1969 و ژان لویی بارو بازیگر و کارگردان مشهور فرانسوی، تأسیس مرکزی به نام 'انتشارات احمد کامیابی مسک ' در پاریس و نیز بنیان گذاری انجمنی به نام ' شازده کوچولو ' در منطقه 5 پاریس و شرکتی به همین نام و نیز طراحی پروژه ای به نام B-612 ستاره شازده کوچولو در فرانسه با هدف ایجاد یک شهربازی برای کودکان آن هم بر اساس داستان شازده کوچولوی آنتوان دوسنت اگزوپری با تشویق همسر رئیس جمهور وقت فرانسه و نیز حمایت یک بانوی فرانسوی که 17 هکتار زمین خود را رایگان به این طرح اهدا نمود بود ، توانست در پاریس و در قلب کشور فرانسه شهرتی یافته و معرف فرهنگ و هنر شرق و شناساننده فرهنگ، تاریخ و توانایی های ایران زمین گردد و غربی ها را وادار به تحسین از خود و خاستگاهش در مشرق زمین نماید.
لذا اگر او را از مفاخر شرق بنامیم سخنی به گزافه نگفته ایم.
کسانی که با او آشنا می شوند دریای دانش و اندیشه اش را ژرف و بی کرانه و درونش را زلال و زیبا می یابند.
با اینکه تحصیلکرده غرب است باورمندی جدی ای به تمدن و فرهنگ مشرق زمین به ویژه عشق و علاقه وافری به فرهنگ ایران دارد.
علاقه واحترامش به تاریخ، زبان و ادبیات ایران زمین از سرعمق است.
تجلی این علاقه و احترام را در قیام کردنش به هنگام پخش سرود ' ای ایران ، ای مرز پرگهر' و دیگر نواهای میهنی در مراسم رسمی که با این کار دیگران را نیز وادار به بلند شدن و ایستادن و ادای احترام می کند می توان فهمید و همچنین از نامی که برای فرزندانش برگزیده: انوشیروان ، کیکاووس ، گردآفرید ، پانته آ وافلاطون که این هم از دلبستگی فراوانش به افلاطون و اثر جاودانه اش 'جمهور' نشآت می گیرد.
پروفسور احمد کامیابی مسک در سال 2011 از سوی دولت فرانسه نشان عالی ' شوالیه پالم های آکادمیک ' را با حضور نمایندگان دانشگاهی و فرهنگی دولت فرانسه دریافت کرد.
گفتنی است نشان شوالیه دانشگاهی بالاترین نشان فرهنگی و دانشگاهی دولت فرانسه است که به استادان پژوهشگری که در زمینه هنر، ادبیات و فرهنگ خدمت کرده اند، بدون ملاحظات سیاسی، اعطا می گردد.
پیش از وی دو ایرانی دیگر یعنی رضا سید حسینی و محمدعلی سپانلو توانسته بودند نشان ' نخل آکادمیک ' کشور فرانسه را دریافت نمایند.
لذا به پاس سالها تلاش علمی و هنری، مراسم باشکوه بزرگداشت این استاد برجسته دراردیبهشت ماه 1387 در سالن زیبا و تازه تأسیس علامه فرزان بیرجند با حضور وی و خیل زیاد دانشگاهیان، هنرشناسان و فرهنگ محوران استان برگزار شد تا به بهانه تجلیل و تکریم بیاید و در شهرش عرصه وسیع دلهای اهل هنر را به هم و به خود گره بزند.
در پایان سلسله مطالبی مربوط به سابقه مراسم بزرگداشت مفاخر فرهنگی بیرجند که در طی سالهای 76 تا 88 و با هدف آشنا کردن نسل نوین این استان با مشاهیر و نام آوران آنان و نمودن راهی سازنده در پیش روی آنان برای استمرار این افتخار آفرینی ها انجام شده و اینک به همت والای روزنامه وزین امروزخراسان جنوبی که همواره نگاه فرهنگی مسئولان و دست اندرکاران آن یار و همراه اهالی علم و فرهنگ در این استان بوده مورد بازخوانی مجدد قرار گرفت. امید است که حفظ نام و یاد و نیز تداوم راه این بزرگان همواره مورد توجه جدی مسئولان امر و اهالی علم و خرد و بویژه جوانان باشد.
7559/ 6065

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال