سرپرست هواشناسی سمنان: خشکسالی با وجود بارش ها ادامه دارد

سمنان- ایرنا- سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: خشکسالی های چندساله، با وجود بارش های سیل آسای سال 98، همچنان در این استان تداوم دارد.

ایرج مصطفوی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: افزایش متوسط بارش های سال آبی 97- 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته و بلندمدت، بیانگر آغاز ترسالی نیست.
وی با اشاره به دو عامل انسانی و طبیعی در رخداد پدیده تغییر اقلیم، بیان کرد: عوامل انسانی از جمله تولید گازهای گلخانه ای و صنعتی شدن سبب تغییر اقلیم شده است.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان با بیان اینکه تغییر اقلیم باعث تغییر الگوی بارشی شده است، تصریح کرد: تغییر اقلیم بارش های ملایم، یکنواخت و جامد در این استان سمنان را به بارش های پراکنده، رگباری و سیل آسا تبدیل کرده است.
وی ادامه داد: تعداد بارش‌های شدید در مدت زمان کوتاه و به صورت رگباری تنها از شدت خشکسالی های متمادی سال های اخیر می کاهد و در بلندمدت بر خشکسالی موثر نیست.
مصطفوی با اشاره به اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی استان سمنان، خاطرنشان کرد: متوسط دمای هوای این استان در سال آبی 97-98 نیم درجه نسبت به متوسط بلندمدت افزایش داشته است.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: افزایش دمای هوا سبب بالارفتن میزان تبخیر، تعرق و کاهش دسترسی به منابع آبی می شود که مدیریت مصرف آب و صرفه جویی در این شرایط باید مد نظر قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، میزان بارندگی های استان سمنان، از ابتدای مهر 97 تا سوم اردیبهشت 98 به میزان 142.9 میلی متر، نسبت به مدت مشابه سال گذشته 173.1 درصد و نسبت به بلندمدت 60.4 درصد افزایش یافت.
9891/6103

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال