پرونده سلامت(6)

افراد دیالیزی بیش از دیگران به پروتئین ها نیاز دارند

سمنان- ایرنا- فوق تخصص کلیه و فشار خون گفت: پروتئین ها، یکی از مهم ترین مواد مغذی برای بدن است که افراد دیالیزی مقدار بیشتری نسبت به سایر افراد به آن نیاز دارند.

دکتر ملیحه یارمحمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: گوشت، ماهی، تخم مرغ، مرغ، شیر و فرآورده های آن دارای پروتئین بالایی هستند و بیماران دیالیزی روزانه 200 گرم، به اندازه 3 تکه گوشت کوچک خورشتی می توانند از گوشت قرمز استفاده کنند.
وی تاکید کرد: کمبود پروتئین موجب از دست دادن توده ماهیچه ای و کاهش وزن، کاهش مقاومت در برابر عفونت ها، کندی بهبود زخم ها و کاهش انرژی می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ادامه داد: بیماران دیالیزی باید توجه داشته باشند میزان مصرف پروتئین از حد مجاز نیز نباید بیشتر شود چرا که خستگی، تهوع و استفراغ، سر درد و احساس طعم بد در دهان را به همراه دارد.

**میزان مصرف مایعات را جدی بگیرید
وی به اهمیت مصرف مایعات در افراد تحت درمان با همودیالیز اشاره و بیان کرد: مقدار مایعات مورد نیاز این بیماران به حجم ادرار دفعی، میزان مایعات داخل بدن و فشار خون بستگی دارد و میزان مصرف مایعات باید توسط پزشک و متخصص تغذیه برای آنان تعیین شود.
یارمحمدی ادامه داد: بیماری که 400 سی سی معادل 2 لیوان در 4 ساعت ادرار دارد، روزانه می تواند 900 سی سی مایعات مصرف کند.

**مصرف پتاسیم در افراد دیالیزی به شدت کنترل شود
وی ادامه داد: پتاسیم، از املاح لازم برای بدن است و از آنجا که مقدار بالا یا پایین آن بر ضربان قلب و عضلات تاثیر می گذارد، باید طبق یک برنامه غذایی منظم توسط افراد دیالیزی مصرف شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: پتاسیم به کارکرد بهتر اعضا و ماهیچه ها کمک کرده و اگر سطح پتاسیم در خون خیلی بالا یا پایین باشد می تواند بر روی ضربان قلب اثر بگذارد.
وی با اشاره به اینکه پتاسیم خیلی بالا سبب ایست قلبی می شود، گفت: کلم بروکلی، نخود، اسفناج، کدو حلوایی، رب گوجه فرنگی، سیب زمینی ارتیشو، آووکادو، چغندر، کرفس، قارچ، بامیه و فلفل تند و میوه هایی چون موز، خرما، انجیر، زرد آلو، آلو، کیوی، طالبی، پرتقال، گریپ فروت، شلیل، گرمک ، گلابی و نارنگی از مواد غذای حاوی پتاسیم هستند.
یارمحمدی تاکید کرد: بیماران دیالیزی به استفاده گوجه فرنگی خام یا پخته فقط به اندازه یک عدد متوسط در روز مجاز هستند.

**توصیه های غذایی
وی به بیماران دیالیزی توصیه کرد: سیب زمینی خرد شده را 8 ساعت در آب خیس کنید و پس از تعویض چندین باره آب آن، استفاده کنید.
فوق تخصص کلیه و فشار خون ادامه داد: نخود و لوبیا باید 26 ساعت در آب خیسانده شود و آب آن دور ریخته و پس از آب پز و کاهش پتاسیم آن، مورد استفاده این بیماران قرار گیرد.
یارمحمدی تاکید کرد: بیماران دیالیزی باید به منظور کاهش پتاسیم، سبزیجات را با چاقو له کرده و آب آن دور ریخته بریزند و سپس از سبزیجات استفاده کنند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز سمنان در موضوع های مختلف فرهنگی و اجتماعی پرونده های خبری ویژه با برنامه مشخص را در دستور کار خود دارد.
این خبرگزاری با هدف ارتقاء آگاهی و سطح بهداشتی و درمانی، توسعه اقدامات پیشگیری از بروز بیماری های جسمی و روانی، بهبود سبک زندگی و تغذیه شهروندان بخصوص مادران باردار و زنان شیرده و کودکان و رشد کودکان پرونده سلامت را گشوده است.
معرفی جاذبه های گردشگری استان، پرونده معرفی شهدا و معرفی کتاب از دیگر پرونده های خبری خبرگزاری ایرنا مرکز سمنان است.
7342م/7408

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال