رئیس صندوق احیاء میراث فرهنگی:

مکان های تاریخی با حضور سرمایه گذاران احیاء و تقویت شود

سمنان - ایرنا - رئیس صندوق احیاء سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور گفت: حضور سرمایه گذاران در تقویت آثار تاریخی، سبب رونق بهتر این مجموعه آثار می شود.

پرهام جانفشان روز شنبه در آیین گرامیداشت روز تاریخانه در دامغان، افزود: حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در زمینه ترمیم بناهای تاریخی، سبب رونق گردشگری کشور می شود.
رئیس صندوق احیاء سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور گفت: تقویت آثار تاریخی و رونق آن می تواند اهرمی برای توسعه هر شهر باشد.
وی به شرایط ویژه شهرستان دامغان در زمینه سرمایه گذاری گردشگری اشاره کرد و گفت: کهن بودن، داشتن تاریخ درخشان و موقعیت جغرافیایی شهر دامغان از جمله ویژگی های منحصر به فردی است که می تواند دامغان را مورد توجه قرار دهد.
جانفشان با اشاره به اینکه دامغان با وجود ظرفیت های فراوان در حوزه های مختلف می تواند تاریخ ساز باشد، افزود: صندوق احیای بناهای تاریخی نقش واسطه بین بخش خصوصی و دولتی را برعهده دارد که سرمایه گذاران می توانند با همکاری این صندوق در سطح کشور به فعالیت بپردازند.
جانفشان اضافه کرد: دامغان با وجود تعداد زیاد و گستره بناهای تاریخی می تواند همچون شهرهای اصفهان، یزد و کاشان، هدف گردشگران فراوان باشد و دامغان را به جایگاه اصلی خود برساند.
وی، به دیگر ویژگی های این شهرستان اشاره کرد و گفت: دامغان از لحاظ داشته ها و موقعیت جغرافیایی در چهار راه شمال به جنوب و شرق به غرب قرار دارد و تنوع آب و هوایی نیز یکی دیگر از ویژگی های اقلیمی این شهر است.
رئیس صندوق احیاء سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی، شهر دامغان برای توسعه نیازمند رونق صنعت گردشگری است.
حدود 700 هزار اثر تاریخی در کشور وجود دارد که از این تعداد 32 هزار اثر تاریخی ثبت شده است.
به گزارش ایرنا، مراسم گرامیداشت روز تاریخانه، صبح امروز در این مسجد با حضور مردم، مسئولان، فعالان، موثران، شهروندان و فرهیختگان دامغانی برگزار شد.
نصب سیاه چادر، ایجاد نمایشگاه عکس و کارگاه تولید صنایع دستی از روستاهای شهرستان، زیباسازی نمایشگاه، شعرخوانی با گویش دامغانی، شاهنامه خوانی، ایستگاه نقاشی کودکان با موضوع آثار تاریخی و امضای میثاق نامه حفاظت از میراث فرهنگی و بناهای تاریخی دامغان از برنامه های اصلی این روز بود.
مسجد تاریخانه دامغان در تاریخ 15 دی 1310 با شمارهٔ ثبت 80 به‌عنوان یکی ازآثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
9856/6103

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال