عضو شورای مرکزی خانه کشاورز سمنان:

آب بی کیفیت از بخش کشاورزی خارج شود

شاهرود- ایرنا- عضو شورای مرکزی خانه کشاورز استان سمنان گفت: بخشی از آب مورد استفاده در بخش کشاورزی استان سمنان بی کیفیت است و باید از گردونه مصرف خارج شود.

به گزارش ایرنا، محمد حسین حلاجیان چهارشنبه در همایش ' بهره وری مصرف آب با رویکرد اصلاح الگوی کشت ' در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان در شاهرود، با طرح این پرسش که آیا آب منطقه ای کیفیت آب های سطح استان را درجه بندی کرده، افزود: بخشی از آب های مورد استفاده کیفیت لازم را ندارند و بنابر مصوبه شورای عالی آب باید چاه هایی که توان تولید مناسب نداشته و در رده نامطلوب هستند، خریداری و از گردونه تولید خارج شوند.
وی با تأکید بر استقبال کشاورزان از این کار، تصریح کرد: کشاورزان استان سمنان پیش از این هم در نصب کنتورهای هوشمند با آب منطقه ای همکاری کرده اند.
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز سمنان اضافه کرد: 10 سال پیش به همراه مدیر وقت آب منطقه ای استان به وزارت نیرو رفته و با طرح مشکل شوری آب در سمنان تقاضای کمک کردم، بحث حدود سه ساعت طول کشید و در نهایت مقام مسوول وقت گفت چرا آن ها باید دخالت و هزینه کنند؟ در حالی که او یکی از مدیران ارشد آب بود.
حلاجیان ادامه داد: طبق آمار وزارت نیرو 65 درصد آب استان سمنان برای مصرف در بخش کشاورزی در رده نامطلوب است و حرف درستی است.حال تصور کنید اگر بر اثر مهاجرت تعداد روستاهای استان سمنان پس از انقلاب کاهش نمی یافت اکنون وضع چقدر بدتر بود.
وی با بیان اینکه بهره برداران آماده پذیرش فناوری و دانش روز هستند، تصریح کرد: آبخیزداری یکی از مواردی است که با کمک به تغذیه سفره های زیرزمینی می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
عضو شورای حفاظت آب استان سمنان یادآور شد: در سال 79 برای یک طرح آبخیزداری در استان درخواست اعتبار شده و 60 درصد از آن نیز تأمین شده است. این روند به صورت منفی ادامه یافته و تا سال 84 دستگاه متقاضی اعتبار کمی خواسته است. در سال 84 نه مجری طرح های آبخیزداری درخواست اعتبار کرده و نه دولت مبلغی اختصاص داده است. معنی این کار چیست؟ آیا کشاورز مقصر است؟ آیا کشاورز می تواند با بیل و کلنگ آبخیزداری کند؟
وی همچنین یادآور شد: ما با شرکت آب منطقه ای همکاری می کنیم به شرط آنکه آن ها اضافه برداشت مراکز دیگر را هم کنترل کنند.
یکی از کشاورزان شهرستان سمنان هم در این همایش بر ضرورت آموزش به بهره برداران بخش کشاورزی تأکید کرد و گفت: متأسفانه تلویزیون که با بخش کشاورزی بیگانه است و از دستگاه های متولی درخواست می کنیم اجرای شیوه های نوین مانند کشت نشایی و کشاورزی حفاظتی را به کشاورزان آموزش دهند.
منوچهر ذوالفقاری نبود صنایع تبدیلی را یکی از مشکلات بخش کشاورزی خواند و تصریح کرد: امروزه کشورها نه بر اساس تولید ناخالص بلکه بر اساس توان تولید کالاهای پیچیده تر سنجیده می شوند و من این موضوع را در کشاورزی پیاده کردم یعنی فکر کردم حق ندارم هیچ چیزی را به صورت خام از مزرعه به بیرون بفرستم.
وی همچنین با طرح این پرسش که مقالات علمی چقدر به درد کشاورز می خورد، ابراز داشت: دانشگاهیان که هیچ پیوندی با ما ندارند اما از موسسات تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات کشاورزی می خواهیم در زمینه آموزش به ما بیشتر کمک کنند.
به گزارش ایرنا، بیش از 84 درصد از منابع آبی استان سمنان در بخش کشاورزی مصرف می شود.
درسه سال گذشته بیش از 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سمنان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شد.
در استان سالانه بین 2 تا 2.5 هزار هکتار از مزرعه ها به باغ تبدیل می شود.
استان سمنان 45 هزار بهره بردار بخش کشاورزی، 198 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی دارد.
7359/6167

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال