کنگره بین المللی تجلیل از آیت الله شاهرودی برگزار می شود

شاهرود- ایرنا- امام جمعه شاهرود از برگزاری کنگره تجلیل از مرحوم آیت الله شاهرودی در شهر نجف ، قم و شهرستان شاهرود خبر داد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام عباس امینی چهارشنبه در شصت و ششمین نشست فرهنگ عمومی گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه بنا دارد از مرحوم آیت الله شاهرودی تجلیل به عمل آورد.
امینی اسفندماه را زمان پیشنهادی به شهرستان شاهرود اعلام کرد و افزود: بهترین زمان برای برگزاری این مراسم اردیبهشت ماه سالگرد رحلت آیت الله شاهرودی و یا پایان خردادماه است .
وی با بیان اینکه تجلیل از مفاخر شهرستان یک کار فرهنگی است، تصریح کرد: فرمانداری ،شوراها و ادارات برای برپایی هر چه با شکوه تر این مراسم همکار های لازم را با هم داشته باشند.
امام جمعه شاهرود ضمن تقدیر از مسوولان برگزاری نمایشگاه کتاب،گفت: در ارائه آمارها باید دقت بیشتری کرد تا مسوولان را به اشتباه نیندازیم .
امینی از حضور اندک فرهیختگان در نمایشگاه استانی کتاب شاهرود گلایه کرد و با اشاره به برپایی اجلاسیه نماز در استان تاکید کرد: مسوولان به وقت نماز احترام گذاشته و برنامه ها و جلسات را طوری تنظیم کنند که نماز اول وقت خوانده شود.
امام جمعه شاهرود ادامه داد: باید خروجی جلسات هدفگذاری شود مصوبات به دستگاه ها و ادارات ابلاغ شود و از مسوولان ادارات گزارش عملکرد بخواهیم.
رضا مهدیان سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: شانزدهمین نمایشگاه استانی کتاب از 11 تا 16 آذرماه در شهرستان شاهرود برگزار شد و 55 هزار کتاب به مبلغ هشت میلیارد و 200 میلیون ریال فروخته شد .
مهدیان با بیان اینکه 82 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند، افزود: حجم استقبال از نمایشگاه کتاب نسبت به دوره پیش 2 برابر بود که این نشان دهنده فرهنگی بودن مردم استان است.
وی با بیان اینکه 550 ناشر در این نمایشگاه ثبت نام کردند،ادامه داد: بعلت کمبود جا تعداد 250 ناشر کشوری از طریق مسوولان در تهران از لیست خارج شدند.
سید ابراهیم موسوی رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود هم در این نشست گفت: مردم با عملکرد و تصمیمات شورای فرهنگ عمومی آشنا نیستند و باید آنها را در جلسات دخیل کنیم.
موسوی ضمن پیشنهاد دعوت از فرهیختگان و فرهنگیان شهر در نشست های فرهنگ عمومی،افزود: دعوت و تجلیل از فرهیختگان و فرهنگیان بازتاب خوبی خواهد داشت و ما می توانیم از نظرات این افراد هم بهره مند شویم.
حجت الاسلام عباس معصومی امام جمعه رودیان در این نشست گفت:فرهنگ؛ آداب،رفتار،سنت ها و سبک زندگی است و هر کدام از یک بار فرهنگی خاصی برخوردار هستند.
معصومی با بیان اینکه کتاب آیینه تمام نمای فرهنگ یک جامعه است، افزود: با استقبالی که مردم از نمایشگاه کتاب در شاهرود کردند نشان داد رویکرد مردم به سمت کتاب و کتاب خوانی تغییر کرده است.
وی تصریح کرد: چایگاه شورای فرهنگ عمومی شناسایی ارزش ها و ترویج و تقویت آنها است.
در این نشست از سمیه رجبی کتابدار نمونه کشوری تجلیل و تقدیر شد.
مرحوم آیت الله حاج سید محمود شاهرودی از زعمای حوزه علمیه نجف بودند.
آن مرجع بزرگ شیعیان در سال 1293 ه.ق. در روستای قلعه آقا عبد الله، از توابع شهر بسطام در خانواده ای اصیل و مذهبی، قدم به عرصه گیتی نهاد.
وی پس از فراگیری خواندن و نوشتن در زادگاهش وارد حوزه علمیه بسطام گردید. علوم مقدماتی را نزد عالم فرزانه فاضل بسطامی فرا گرفت و سپس به حوزه علمیه بید آباد شاهرود رفته، و از محضر مرحوم مدرس و استادان دیگر استفاده کرد.
او سپس به مشهد مقدس عزیمت کرد و در 35 سالگی به مدارج عالی علمی دست یافت و با اخذ درجه اجتهاد به توصیه آیت الله ملا محمد کاظم خراسانی راهی نجف اشرف گردید.
آیت الله العظمی شاهرودی در نجف به شیخ العلماء و سید الفقها معروف شده عالمان بزرگی چون، آخوند خراسانی، میرزای نائینی به او لقب 'ذو شهادتین' دادند و اجازه اجتهاد افراد را به ایشان محول کردند.
در محضر درس مرحوم آقای آخوند خراسانی صاحب کفایه به مدت یکسال و نیم استفاده نمودند. پس از فوت استادشان به مجلس درس مرحوم میرزای نائینی و آقا ضیاء عراقی حاضر شدند و از آن دو بهره وافی بردند و همزمان به تدریس و تربیت طلاب مشغول شدند.
پس از فوت استادشان مرحوم آقای نائینی، تدریس خارج ایشان شروع گشت و مورد توجه فضلا و طلاب قرار گرفت.
پس از فوت مرحوم آقاسید ابوالحسن اصفهانی رساله عملیه ایشان در دسترس مقلدین در کشورهای عراق و ایران و لبنان و هند و پاکستان قرارگرفت.
عمر پر برکت مرجعیت ایشان همواره در تربیت فضلا و علما و رسیدگی به امور حوزه و تدریس و تألیف بود و آثار فراوانی مانند 'کتاب الحج ' و 'کتاب الاجاره' و 'یک دوره اصول ' از ایشان به جا مانده است.
وی به اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم علاقه فراوان داشت. حدود 260 بار، برای زیارت ابا عبد الله الحسین (ع ) پیاده از نجف به کربلا سفر کرد و حتی در 90 سالگی نیز این زیارت را ترک نکرد.
آیت الله سید محمود شاهردوی سرانجام پس از قریب یک قرن عمر سراسر تقوی و فضیلت و تلاش علمی و سرپرستی حوزه های علمیه، در 17 شعبان 1394 هجری قمری دار فانی را وداع نموده و در صحن مطهر امیر مؤمنان علی (ع) در سمت بالای سر مدفون گردیدند.
1023/6167

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال