فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان:

پیشگیری از قاچاق تاغ در سمنان 80 درصد موفقیت آمیز بود

سمنان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از قاچاق چوب تاغ در نیمسال نخست 97 از سوی این یگان 80 درصد موفقیت آمیز بود.

سرهنگ علیرضا ابوطالبی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در شش ماه نخست امسال بیش 12 تن چوب قاچاق کشف شد و در حدود 24 متخلف و سودجو در این زمینه دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی ادامه داد: با افزایش گشت های حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در زمان حاضر روند قاچاق چوب درختچه تاغ روبه کاهش است.
وی تصریح کرد: جریمه نقدی و توقیف خودرو از جمله مجازات تعیین شده برای سودجویان است و در زمان حاضر افزایش جریمه آسیب رساندن به عرصه های طبیعی با همکاری مراجع قضایی به عنوان راهکار بازدارنده از تخلف در دستور کار این سازمان قراردارد .
ابوطالبی اظهار داشت: کمک گرفتن از جوامع محلی و استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی از رویکردهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری برای پیشگیری و مقابله با قاچاق چوب و محصولات جنگلی و مرتعی است.
وی یادآور شد: بیشترین وسعت درختچه تاغ در حاشیه جنوبی شهرستان های سمنان، دامغان و شاهرود است و با توجه به وسعت تاغزارها در این مناطق برگزاری نشست با دهیاری ها و شوراهای روستاهای این مناطق در دست پیگیری است.
به گفته وی، با 32 روستای حاشیه تاغزارها تفاهم نامه همکاری به منظور حفاظت از عرصه های طبیعی استان سمنان امضا شده است.
وی خاطر نشان کرد: به منظور افزایش آمادگی یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری در پیشگیری و مقابله با افراد سودجو و قاچاقچیان چوب و محصولات جنگلی و مرتعی رزمایش در منطقه های حاشیه کویر این استان برگزار شد.
ابوطالبی اضافه کرد: در این رزمایش یگان حفاظت منابع طبیعی شاهرود، دامغان و اداره کل در قالب 10 تیم ارائه خدمت کردند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان گفت: کمبود اعتبار و کمبود نیروی انسانی با توجه به وسعت عرصه های منابع طبیعی استان سمنان حفاظت از عرصه های طبیعی را دشوار کرده است.
از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد را نواحی بیابانی و خشک، 38.5 درصد را مراتع، 2 درصد را اراضی کشاورزی و 3.6 درصد را هم جنگل تشکیل می دهد.
از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.
در استان سمنان به ازای هر 170 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی یک جنگلبان دارد که پاسخگوی نیازها نیست.
7342/7408

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال