بازدید گردشگران نوروزی از سمنان 160 درصد افزایش یافت

سمنان- ایرنا- تامین زیرساختها، برنامه‌ریزی مناسب و نشاط آفرینی در نوروزگاه‌ها، شمار بازدید گردشگران نوروزی از استان سمنان را 160 درصد افزایش داده است.

به گزارش ایرنا، برنامه ریزی چندساله در ایران برای امنیت سفر و تامین زیرساخت لازم به منظور بهترین شرایط اقامت و بازدید گردشگران و مسافران نوروزی به صورت جدی مدنظر مسوولان به ویژه در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بوده است.
این هدفگذاری در نوروز 97 به ثمر رسیده، تا آنجا که رئیس سازمان میراث‌فرهنگی کشور با اشاره به اقامت بیش از 58میلیون نفرشب مسافران نوروز 97 تا 11 فروردین گفت: سفرهای نوروزی هموطنان تا یازدهم فروردین 97 نسبت به سال قبل 21 درصد افزایش یافت.
سمنان برای مسافران همیشه استانی عبوری در محور شرقی- غربی یا شمالی- جنوبی بوده است، فراهم کردن زمینه و ساز و کاری برای ترغیب بیشتر مسافران نوروزی به بازدید یا اقامت در چند سال اخیر به صورت جدی در دستور کار مسوولان حوزه های فرهنگی استان قرار گرفت و نتیجه آن افزایش اقامت و افزایش بازدید گردشگران از جاذبه های مختلف در نوروز 97 بوده است.
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سمنان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به افزایش بازدید گردشگران از این استان، افزود: بازدید گردشگران از جاذبه های گردشگری استان در تعطیلات نوروز 97 در مقایسه با پارسال 160 درصد افزایش یافت.
محمد جهانشاهی گفت: از بیست و هفتم اسفند 96 تا پانزدهم فروردین 97 یک میلیون و 236 هزار و 187 گردشگر از مراکز تاریخی، تفریحی و گردشگری استان بازدید کردند،این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، 475 هزار و 967 گردشگر از جاذبه‌های تفریحی بازدید داشتند.
وی تصریح کرد : بیشترین مراکز مورد بازدید گردشگران در استان شامل مجموعه چشمه علی، مسجد تاریخانه در دامغان، جنگل ابر، مجموعه بسطام و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در شاهرود، کاروانسرای میاندشت و منطقه کالپوش در شهرستان میامی است.
جهانشاهی بیان داشت : گردشگران نوروزی از دیگر جاذبه های استان شامل از باغ موزه امیر، خانه کلانتر، پارک کوهستان، میدان ارگ و امامزاده یحیی(ع) سمنان، غار دربند و عمارت خیل خان در مهدیشهر، بنه کوه و پارک جنگلی کردوانی در گرمسار و آرامگاه شیخ علاء الدوله، کاروانسرای لاسجرد و دشت خنار سرخه نیز بیشترین بازدید را داشتند.
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سمنان ادامه داد : از بیست و هفتم اسفند 96 تا پانزدهم فروردین 378 هزار و 867 نفر در استان سمنان اقامت کردند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل 24 درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به بازدید 18 هزار و 519 نفر از گردشگران از موزه‌های سمنان ، گفت: در این مدت 114 گردشگر خارجی از موزه های سمنان بازدید و 31 نفر از این گردشگران خارجی در اقامتگاه های استان اقامت کردند.
وی اضافه کرد : بر اساس آمار موجود، میزان بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری استان در ایام نوروز امسال 109 درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است.
وی گفت: مقایسه آمار اقامت مسافران در طرح نوروزی 97 نسبت به سال گذشته نشان می دهد میزان اقامت در هتل ها 6.8 درصد، اقامت در هتل‌آپارتمان‌ها 26 درصد و اقامت در مهمانپذیرها 15 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
جهانشاهی با اشاره به افزایش 109 درصدی اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان ، گفت: میزان اقامت در اقامتگاه‌های موقت شامل کمپ، کانکس و چادر مسافرتی نیز 147 درصد نسبت به نوروز پارسال افزایش یافت.
وی با اشاره به کاهش میزان اقامت در زائرسراها و مدارس، افزود: میزان اقامت در زائرسراها 23 درصد و اقامت در تاسیسات اقامتی وابسته به آموزش و پرورش شامل مدارس، خانه معلم و باشگاه فرهنگیان استان 12 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: میزان اقامت در سایر مراکز اقامتی شامل مهمانسرای ادارات، خوابگاه های دانشجویی و سالن‌های ورزشی استان در طرح نوروز 97 نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل 68 درصد افزایش یافته است.
استان سمنان دارای 94 مرکز اقامتی شامل 12 هتل، 2 هتل آپارتمان، پنج مهمانپذیر ، 43 اقامتگاه بوم گردی، 26خانه مسافر، یک متل و پنج مجتمع اقامتی، محوطه و مجموعه گردشگری است، این واحدها در مجموع دارای یک هزار و 309 تخت برای اقامت گردشگران است و ظرفیت اقامتی رسمی در استان سمنان بیش از 2 هزار نفر شب است.
6103/6026

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال