سمنانیها اهدای خون در پایان سال را فراموش نکنند

سمنان- ایرنا- کاهش ذخایر خون یکی از چالش های پایان هر سال است، مردم استان سمنان با 80 درصد اهداکننده مستمر و ظرفیت ویژه در اهدای خون، باید نقش قابل توجه در این امر خداپسندانه در این دوره زمانی داشته باشند.

به گزارش ایرنا، یکی از چالش های روزهای پایانی هر سال کاهش ذخایر خون و فرآورده های خونی به دلیل کاهش مراجعه برای اهدا به‌خاطر مشغله‌های مردم است، نوع‌دوستی ایرانیان اما نباید مشمول این غفلت شود.
مردم استان سمنان با خیرخواهی و نیک اندیشی در امر خداپسندانه اهدای خون و با کسب بالاترین رتبه کشور در اهدای خون مستمر، ثابت کرده اند همچنان در کمک به همنوع خود بی‌همتا هستند، این خصلت انسانی باید در روزهای پایانی سال همچنان ادامه داشته باشد.
روزهای پایانی سال شمسی برای همه ایرانیان روزهای خانه‌تکانی، جمع‌بندی امور سالانه، رسیدگی به کارهای عقب‌افتاده، برنامه‌ریزی برای تعطیلات و سفر است؛ تمام این مسایل دست به دست هم می دهند تا از برخی امور خیرخواهانه که در طول سال به آن دلبسته هستیم، غفلت کنیم، یکی از آنها اهدای خون است.
بنا به گفته مسوولان کشور، روزهای پایانی سال و روزهای ابتدایی سال، به دلیل فشردگی انجام جراحی های مختلف و سوانح رانندگی در تعطیلات نوروزی، با افزایش مصرف فرآورده های خونی همراه است و پاسخگویی به این نیاز، طلب می کند شهروندان بیشتری داوطلبانه به اهدا خون اقدام کنند و به افزایش ذخایر خونی اهتمام داشته باشند.
نیاز به خون در اوقات عادی سال، همیشگی و دائمی است اما فشردگی کارهای پزشکی و درمانی، انجام جراحی های بیشتر در روزهای قبل از تعطیلات و سوانح رانندگی در طول تعطیلات، نیاز به فرآورده های خونی را بیشتر می کند و نیاز است به ویژه در روزهای پایانی سال، شهروندان به ویژه اهداکنندگان مستمر خون، به این کار اقدام کنند.
بنا به گفته مسوولان سازمان انتقال خون ایران، میزان اهدای خون در فصل زمستان به ویژه در نزدیک ایام نوروز نسبت به دیگر ایام سال کاهش می‌یابد، این در حالی است که در ایام نوروز آمار اهدا به حداقل خود می‌رسد و مراجعه کننده کمتری برای اهدای خون اقدام می کنند، این در حالی است که نیاز خونی اما در این دوره افزایش می یابد.
استان سمنان در تعطیلات نوروزی میزبان 15 میلیون مسافر عبوری و گردشگرانی است که این استان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند، سوانح رانندگی به ویژه در مسیر اصلی غربی- شرقی کشور که بیش از 600 کیلومتر آن از استان سمنان عبور می کند، دلیل مهمی است برای نیاز به خون بیشتر برای درمان مجروحان تصادفات رانندگی.
مدیرکل انتقال خون استان سمنان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : اهدای خون در ماه اسفند به طور معمول کاهش می یابد و این میزان کاهش در روزهای منتهی به نوروز مشهود می شود و به ویژه در 2 هفته اول فروردین و سال نو نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
پژمان صالحی فر با اشاره به محدودیت زمانی در ذخیره فرآورده های خونی، گفت : گلبول قرمز بین 35 تا 42 روز و پلاکت حداکثر تا سه روز قابل ذخیره سازی و استفاده است، این در حالی است که تصادفات در تعطیلات نوروز و مسافرت هموطنان در یک بازه زمانی طولانی رخ می دهد و نیاز به خون در این بازه زمانی باید مدنظر باشد.
وی با تاکید بر اینکه شهروندان اهدای خون را در روزهای پایانی سال فراموش نکنند، خاطرنشان کرد : باید به این فرهنگسازی برسیم که در آستانه چهارشنبه آخرسال بهتر است به جای آسیب به همنوعان، به کمک همنوعان بشتابیم و با اهدای خون، سلامت و روند درمانی هوطنان‌مان را سرعت بخشیم.
مدیرکل انتقال خون استان سمنان با اشاره به قرارگرفتن سمنان در بین استان های منطقه یک کشور شامل استان های تهران، قم، قزوین، مرکزی و البرز، بیان کرد: سمنان مهمترین استان معین تهران برای تامین گروه های خونی است که رسالت مردم این استان برای اهدای خون در برهه حساس پایان سال را سنگین‌تر می کند زیرا شاخص 80 درصد اهداکننده مستمر در استان سمنان ویژگی برجسته کشوری است.
وی با اشاره به تعداد پنج پایگاه خونگیری و تجهیزات موجود در استان ، گفت: این میزان امکانات طلب می کند شهروندان استان سمنان همچنان مانند گذشته اهتمام ویژه دراهدای خون و فرآورده های خونی داشته باشند.
صالحی فر تصریح کرد : استان سمنان در مسیر اصلی یکی از شاهراه اصلی مسافران کشور قرار دارد و مردم این استان رتبه اول کشور در شاخص اهدای خون نسبت به جمعیت را در بین استان های کشور دارند و باید برای حفظ این شاخص و جایگاه، در پایان سال همچنان از امرخداپسندانه اهدای خون غفلت نکنند.
وی با اشاره به اینکه حدود 80 درصد اهداکنندگان خون در استان اهداکننده مستمر هستند، اضافه کرد: در 10 ماه سال 96 تعداد 42 هزار نفر برای اهدای خون به پایگاه های پنجگانه استان مراجعه کردند که از این تعداد 31 هزار نفر موفق به اهدا خون شدند.
مدیرکل انتقال خون استان سمنان یادآور شد : در سال های اخیر افزایش جراحی ها، کشف بیماری های عجیب، افزایش بیماران سرطانی، افزایش بیماران شیمی درمانی نیازمند به خون و کشف راه های جدید درمانی با استفاده از فرآورده های خونی، باعث افزایش نیاز به خون و فرآورده های ارزشمند خونی در جهان شده است و ایران نیز با پیشرفت قابل توجهی پزشکی در دهه های گذشته، نیاز به خون و ذخیره‌سازی در حد قابل توجه دارد.
در استان 700 هزار نفری سمنان پنج پایگاه انتقال خون وجود دارد و مردم این استان در شاخص اهدای خون مستمر نسبت به جمعیت رتبه اول کشور را دارند، حدود پنج درصد از اهداکنندگان در استان سمنان گروه خونی O منفی، سه درصد گروه خونی B منفی، 3.5 درصد A منفی و یک درصد AB منفی دارند.
اداره کل انتقال خون استان سمنان با نصب و راه اندازی چهار دستگاه پلاسما فرزیس و 2 دستگاه پلاکت فرزیس، برنامه ریزی ویژه ای برای جذب شهروندان به منظور اهدای این فرآورده های مهم و ارزشمند خونی ترسیم کرده است.
/6026/6103

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال