رییس اتاق بازرگانی:

60 واحد معدنی سمنان با مشکل نقدینگی و نبود بازار فروش مواجه است

سمنان- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: اکنون حدود 60 واحد معدنی این استان با مشکل نقدینگی، نبود بازار فروش و رکود مواجه است.

علی اصغر جمعه ای روزسه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : 700 میلیارد ریال تسهیلات با هدف ایجاد اشتغال و کاهش رکود در بخش معدن این استان در سال جاری پرداخت شده است.
وی با بیان این که با پرداخت این مقدار تسهیلات، حدود 2 هزار فرصت شغلی در بخش معدن ایجاد شده است، خاطرنشان کرد : میزان تعهد اشتغال سمنان در بخش معدن ایجاد حدود سه هزارفرصت شغلی درسال جاری بود.
وی اظهارداشت: بانک های عامل این استان حدود 70 درصد از تعهد پرداخت ارایه تسهیلات رونق تولید به بخش معدن در سال 96 را عملیاتی کرده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافت.
جمعه ای با بیان این که دولت برای رفع موانع در استان مصمم است ، ادامه داد: در 10 ماه امسال، افزون بر 200 واحد تولیدی در استان سمنان با ارایه تسهیلات به چرخه تولید بازگشته است.
رییس اتاق بازرگانی استان سمنان اضافه کرد : سمنان به لحاظ برخورداری از ذخایر معدنی ،در مقایسه با دیگر استانها از رتبه مطلوبی در کشور برخوردار است.
وی با اشاره به این که سمنان رتبه اول در تولید گچ، نمک، سلستین و زئولیت، رتبه دوم در سولفات سدیم ، رتبه سوم در ذغال سنگ و تولید کرومیت را دارد، اضافه کرد : اکنون در این استان از 42 نوع ماده معدنی بهره برداری شده سالانه 23 میلیون تن انواع مواد معدنی تولید می شود.
استان سمنان دارای سه و نیم میلیارد تن ذخیره زمین شناسی و بیش از پنج هزار و 500 میلیون تن ذخیره قطعی معدنی دارد.
رییس اتاق بازرگانی سمنان تصریح کرد : تعداد 561 واحد معدنی در این استان برای چهار هزار و 200 بهره بردار این واحدها اشتغال ایجاد کرده است.
سمنان با 560 معدن رتبه پنجم و از نظر استخراج رتبه 6 کشور را دارد.
استان سمنان یکهزار و 700 پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن و بیش از 40 هزار بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از 38 درصد و در کشاورزی بیش از 14 درصد و تولید ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزی و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.
7339/6026
*خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد **انتشار دهنده : جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال