مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان:

فضای مجازی با رعایت اصول پدافندغیرعامل به فرصت تبدیل می‌شود

سمنان- ایرنا- مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با اشاره به اینکه فضای مجازی به عنوان بستری که قابلیت تهدید دارد، گفت: این حوزه تنها با رعایت مبانی پدافند غیرعامل می‌تواند برای کشور به فرصت تبدیل شود.

ایرج کارخایی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: فضای مجازی در بخش های مختلف می‌تواند یک تهدید یا یک فرصت تلقی شود و تنها عاملی که می تواند این عرصه را به بستری برای ایجاد فرصت در خدمت برای توسعه و پیشرفت علم و فن‌آوری تبدیل کند، دخیل کردن اصول پدافند غیرعامل است.
وی با بیان اینکه دشمن امروزه با تغییر راهبرد مقابله ای از جنگ سخت به جنگ نرم به ویژه در حوزه فضای سایبری روی آورده است، تاکید کرد: رویکرد پدافند غیرعامل در حوزه فضای مجازی مقابله با هر گونه تهدید دشمن است و رزمایش های سایبری می تواند ظرفیت مطلوب استان در این حوزه را برای مقابله تقویت کند و ایمنی را افزایش دهد.
کارخایی با بیان اینکه امنیت در هر عرصه از کشور رکنی اساسی برای ایجاد توسعه است که باید با مبانی پدافند غیرعامل تقویت شود، اضافه کرد: اجرای اصول امنیتی و مراقبتی از فضای سایبری قابل چشم‌پوشی نیست به این دلیل که نگاه دشمن به هیچ عنوان دوستانه یا موافق با توسعه کشور نیست.
مدیرکل پدافند غیرعامل استان سمنان با اشاره به انواع تهدیدات دشمن در فضای واقعی و سایبری، گفت: این هجمه های متعدد نیازمند راهکارهای پیشگیرانه به ویژه در فضای سایبری است و استان سمنان نیز از زیرساخت‌های قوی برای تحقق اصول پدافند غیرعامل در دفاع سایبری برخوردار است که تحقق همه جانبه این مبانی نیازمند هم افزایی دستگاه‌های اجرایی و مدیران است.
وی بیان کرد: فضای مجازی یکی از اصلی ترین نقاط در ایجاد امنیت کشور است که باید با اجرای طرح‌های امنیتی در حوزه فضای مجازی به‌ویژه شبکه‌های پیام‌رسان خارجی مراقبت های لازم از امنیت کشور پیش‌بینی شود.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با اشاره به اینکه امروز تمام فعالیت‌ها و زیرساخت‌های حیاتی و حساس و اماکن حفاظت شده به حوزه سایبری وابسته است، اضافه کرد : پیش‌بینی متخصصان این است تا سال 2020 تعداد کاربران اینترنت به چهار میلیارد نفر در جهان برسد که حساسیت امر امنیت در این بخش را نشان می دهد.
کارخایی با بیان اینکه عصر ما عصر فناوری های نوین و پیشتازی رویکردهای سایبری و مجازی در دوران معاصر است، گفت: در کشور در شرایط کنونی پهنای باند و بستر مناسب اینترنت وجود دارد و مراقبت از این زیرساخت به ویژه در حوزه پدافند غیرعامل ضرورتی انکارناشدنی است.
مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری سمنان با تاکید بر وجود نگاه به فضای مجازی به عنوان فرصت در کنار تامین زیرساخت‌های امنیتی، اضافه کرد: بهره مندی از این فرصت باید با شناسایی تهدیدها و فرصت ها درنظر گرفته شود.
پدافند غیرعامل مجموعه اقدامات پیشگیرانه دفاعی و غیرنظامی است که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای اصول آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی کشور در شرایط بحرانی جلوگیری کرد.
تهدیدهای حوزه پدافند غیرعامل در حال حاضر در سه گروه تهدیدهای فنی، زیستی و سایبری تقسیم‌بندی می‌شود که متناسب با هر سه حوزه، مبانی و اصولی پیشگیرانه برای در امان بودن بخش های حیاتی کشور مانند دستگاه های اجرایی خدمات رسان در بخش های آب و برق، ایمن سازی ساخت و سازها و مراکز درمانی مانند بیمارستانها، تعریف شده که در طول سال های اخیر در دل قوانین و مقررات گنجانده شده و در حال حاضر فقط به رعایت آن از سوی دستگاه های نظراتی و اجرایی وابسته است.
6103 تهیه و انتشار: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال