فروش هفت میلیارد ریالی نمایشگاه صنایع دستی شاهرود

شاهرود- ایرنا- مدیر نمایشگاه صنایع دستی شاهرود گفت: در مدت برگزاری نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان 11 استان کشور، بیش از هفت میلیارد ریال از این آثار به فروش رفت.

محمود کریمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: جاجیم ، سفال و سرامیک، تنقلات و خشکبار شاهرود، سفال و میناکاری از همدان ، تولیدات چرمی از اردبیل ، صنایع دستی و لباس محلی ازاستان گلستان ، تولیدات مسی و چاقوی زنجان، لوازم چوبی استان گیلان و انواع دیگ سنگی از خراسان رضوی به نمایش گذاشته شده بود.
وی افزود: مصنوعات چوبی استان کردستان ، لوازم چوبی و کیف های نمدی استان مازندران ، ترمه و لباس استان یزد ، کیف های نمدی آذربایجان از دیگر آثار این نمایشگاه بود.
کریمی استقبال مردم شاهرود و مسافران از این نمایشگاه را بسیار خوب خواند و گفت: نمایشگاه از 10 روز پیش آغازبکار کرده و روز یکشنبه آخرین روز فعالیت آن است.
وی با بیان این که در برگزاری این نمایشگاه دستگاه های مختلفی فعالیت کردند، گفت: تداوم برگزاری چنین نمایشگاه هایی به رونق اقتصادی صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی کمک شایانی می کند.
تولید صنایع دستی یکی از مهم ترین منابع درآمد مردم و بویژه روستانشینان شاهرود است.
در این شهرستان یکهزار و 600 صنعتگر در بیش از 42 رشته صنایع دستی فعالیت می کنند.
سفال و سرامیک، جاجیم بافی، دست بافته های سنتی، نمدمالی، معرق و منبت چوب، قلم زنی، مسگری و گره چینی از رشته های برجسته هنری در این خطه است و استادان بنامی در زمینه هنر سفال و سرامیک در شاهرود مشغول به فعالیت هستند که بسیاری از کارهای آنان موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو شده است.
کلاته خیج یکی از شهرهای شاهرود به دست بافته های سنتی خود معروف است بطوری که بیش از 900 بانوی اهل این شهر، همه روزه به تولید انواع دست بافته های سنتی اقدام می کنند.
نمدمالی در روستای ابرسیج، جاجیم بافی و بافت کلاه پشمی در مجن و بافت گلیم هایی با پشم شتر در طرود و خارتوران و سوزن دوزی هم از دیگر تولیدات دستی مردم این منطقه است .
ساخت نمایشگاه و فروشگاه دایمی صنایع دستی در شاهرود یکی از برنامه های مسوولان این شهرستان است .
به گفته رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شاهرود اعتبار ساخت این مکان قرار است از محل اعتبارات تملک دارایی شهرستان و اعتبارات ملی تامین شود.
شهرستان شاهرود دارای 148 اثر تاریخی در فهرست میراث ملی است که از این تعداد، 63 اثر مربوط به بناها و محوطه های تاریخی، 73 تپه تاریخی و 11 اثر معنوی است.
این شهرستان یک شهر ، هشت روستا و هشت منطقه نمونه گردشگری دارد.
7358/6167 خبرنگار: سروش مولانا *** انتشار دهنده: محسن شاکری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال