پنج میلیارد ریال برای بهسازی محور خارتوران محل عبور یوزآسیایی تخصیص یافت

سمنان - ایرنا - مدیرکل راه و ترابری استان سمنان گفت : پنج میلیارد ریال برای بازسازی محور خارتوران و مناطق کوهستانی شهرستان شاهرود برای حفاظت از یوزآسیایی و دیگر گونه های جانوری تخصیص یافت.

سیدعبدالحمید نژاد صفوی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان این که برای بهسازی این محور در سال 96 بیش از 10 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شد، افزود : با پیگیری های مستمر این اداره کل، از این مقدار پنج میلیارد ریال برای بهسازی محور خارتوران تخصیص یافت.
وی با اشاره به این که پنج میلیارد ریال دیگر هم تا سه ماه آینده برای تکمیل و نوسازی این محور تخصیص می یابد، اظهارداشت : باید برای جلوگیری از تلفات حیوانات اهلی و وحشی در محورهای استان سمنان از جمله محور خارتوران برنامه های جامعی را تنظیم کرد.
به گزارش ایرنا، استان سمنان سه منطقه حفاظت شده در محدوده جنگل ابر، خارتوران و پرور و پنج منطقه شکار ممنوع دارد.
وی خاطرنشان کرد : در محورهای جنگل ابر، خارتوران و میاندشت شهرستان شاهرود حیوانات وحشی مانند یوز آسیایی شناسایی شدند که باید برای برای جلوگیری از برخورد خودروهای عبوری با این گونه های نادر، سالم سازی جاده ها در دستور کار قرار گیرد.
مدیرکل راه و ترابری استان سمنان ادامه داد : نصب تابلوهایی برای کاهش سرعت و افزایش روشنایی از اقدامات موثر برای کاهش تلفات گونه های حیوانی نادر در سمنان است و در پارک ملی سمنان این طرح برای حفاظت از گونه های نادر در 2 سال گذشته اجرایی شده است.
نژادصفوی اضافه کرد : با توجه به این که مهم ترین زیستگاه یوز آسیایی در شاهرود واقع شده، حفاظت از منطقه توران نیازمند عزم مسوولان است تا با همدلی و ایجاد وحدت رویه به منظور هدف مشترک که حفاظت از عرصه های طبیعی است به یک نقطه واحد رسید.
به گزارش ایرنا، یک ششم از کل مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان واقع است.
وی تصریح کرد : مهاجرت یوزها از مناطق ییلاقی به طور معمول به ارتفاعات شاهرود در اوایل فصل زمستان انجام می شود و از این حیث باید با نصب تابلوهای هشداری و ساماندهی محورهای استان در جلوگیری از تلفات احتمالی این گونه های ارزشمند اقدام کرد.
مدیرکل راه و ترابری استان سمنان گفت: کاهش سرعت با نصب تابلو، دوربین ثبت تخلف و چراغ چشمک زن هیچ کدام تضمین کننده حفاظت از یوز آسیایی نیست اما می توان این برخوردها و تصادفات را به حداقل برساند.
استان سمنان با 97 هزار و 491 کیلومتر مربع وسعت رتبه ششم را در بین دیگر استان های کشور به لحاظ وسعت دارد.
6026/7339
*خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد ** انتشار دهنده : جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال