رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان (شاهرود):

توفیق بیشتر بخش کشاورزی با آموزش کشاورزان ممکن است

شاهرود- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان گفت: آموزش هایی که چند سال گذشته به کشاورزان ارایه شد، علاوه بر جلب رضایت آنان موفقیت های زیادی را در افزایش تولید محصولات در واحد سطح نشان داد.

احمد دزیانیان سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: یکی از اقدامات مثبت مدیریت وزارت جهاد کشاورزی در چند سال گذشته ، ادغام دو بخش آموزش و تحقیقات در این مرکز بود چون کار آموزشی از پژوهش جدا نیست و خودکفایی در تولید گندم در چنین فضایی رخ داد.
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان، با بیان اینکه دانشگاه ها هنوز کارشناسانی را با مهارت اندک تربیت کرده و وارد بازار کار می کنند، افزود: سیستم آموزشی کشور بیشتر درس محور بوده و مهارت عملی دانش آموختگان کمتر است، با این حال درصدی از پایان نامه ها ارزش تجاری سازی دارند.
دزیانیان آموزش به بهره برداران را اولویت مرکز تحقیقات کشاورزی دانست و ادامه داد: اگر کشاورزی دانش محور شود، سودده بوده و ارزش واقعی اقتصادی آن مشخص می شود.
وی به آموزش عملی کارکنان تازه استخدام شده جهاد کشاورزی استان سمنان در این مرکز هم اشاره کرد و گفت: 108 تن برای شروع کار خود، به مدت سه هفته به صورت شبانه روزی در عرصه های مرکز تحقیقات کشاورزی استان حضور داشته و آموزش دیدند.
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همچنین درباره آموزش های علمی-کاربردی این مرکز زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیح داد: 9 رشته مانند گیاهان دارویی و گیاه پزشکی در مقطع کاردانی و یک رشته در مقطع کارشناسی در این مرکز تدریس می شود.
دزیانیان اضافه کرد: بنابر قرار دادی میان این مرکز با اداره کل آموزش و پرورش استان، 170 دانش آموز مقطع متوسطه در رشته کشاورزی کار و دانش در شهرستان های سمنان، شاهرود، دامغان و میامی در عرصه های مرکز تحقیقات کشاورزی، به طور عملی آموزش می بینند.
وی با بیان اینکه تعداد این دانش آموزان به نسبت پارسال 50 نفر بیشتر شده، افزود: متاسفانه تنها یک درصد از دانش آموزان کشور در رشته کشاورزی مشغول به تحصیل هستند ، با توجه به محدودیت منابع آبی و خاکی، در صورت افزایش کمی و کیفی آموزش می توان کشاورزی را دگرگون ساخت.
دزیانیان اضافه کرد: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان، پارسال در زمینه جذب و آموزش به دانش آموزان کار و دانش، حایز رتبه برتر کشوری شد.
مرکز تحقیقات کشاورزی استان سمنان در سال 1342 در کیلومتر 3 جاده شاهرود – بسطام به عنوان ایستگاه تحقیقات باغبانی مطرح و پس از فراهم شدن مقدمات در سال 1349 فعالیت خود را با هدف تحقیق در زمینه محصولات باغی و زراعی آغاز کرد.
به تدریج با ساخت واحدهای زیربنایی مانند ساختمان، انبار، حفر چندین حلقه چاه آب و خرید ماشین آلات کشاورزی در سال 1367 با ایجاد چهار بخش تحقیقاتی اصلاح و تهیه نهال و بذر، خاک و آب، منابع طبیعی و آفات و بیماریهای گیاهی به مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان (شاهرود) تبدیل شد.
این مرکز ایستگاه‌ های تحقیقات کشاورزی میامی، گرمسار و تحقیقات پسته دامغان راهم زیر پوشش دارد.
7359/6167 خبرنگار: مهسا شانیان *** انتشار دهنده: محسن شاکری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال