انجمن تولیدکنندگان انگور شاهرود در شرف تشکیل است

شاهرود - ایرنا - دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود گفت: انجمن تولید کنندگان انگور شهرستان در شرف تشکیل است.

ابراهیم باقری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: احتمالا انتخابات این تشکل صنفی هفته آینده برگزار می شود.
وی اضافه کرد: در این ارتباط فراهم کردن زمینه عضویت حداقل 25نفر برای شرکت در اتاق بازرگانی یا کسانی که تمایل به عضویت در انجمن دارند، در دست انجام است.
به گفته وی هدف از ایجاد انجمن تولید کنندگان انگور شهرستان معرفی این محصول در بازارهای هدف خارجی، توسعه صادارات غیرنفتی، بازاریابی و عرضه محصول در بازار سایر استانهاست.
وی به قابلیت های شاهرود برای تولید انگور صادراتی از این شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: دیگر اهداف تشکیل انجمن بهبود قیمت انگور و تقویت بنیه مالی کشاورزان است.
دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود تعداد اعضای این تشکل را چهار هزار تولید کننده بخش خصوصی ذکر کرد.
همچنین سید محمدرضا هاشمی فرماندار شاهرود در نخستین نشست کمیته صادرات محصول کشاورزی شهرستان در سالجاری گفت: با توجه به ظرفیت تولید انواع محصول کشاورزی نیاز به معرفی فرآورده های صادراتی است.
وی افزود: برای توسعه صادرات کشاورزی علاوه بر فراخوان برای شناسایی صادرکنندگان محلی به اطلاع رسانی، بازاریابی و اطلاع از سلیقه مشتری خارجی نیاز است.
معاون استاندار سمنان تاکید کرد: با توجه به زیر ساختها و تولید انواع محصول کشاورزی لازم است محصول این بخش با برند شاهرود در بازارهای هدف منطقه عرضه شود.
همچنین محمدرضا قاسمی رییس جهاد کشاورزی شاهرود گفته است: محصول زردآلو، انگور، سیب درختی، پیاز و سیب زمینی تولید این شهرستان قابلیت صادراتی دارد.
وی تصریح کرد: زمینه تولید برخی محصول دامی شهرستان برای صادرات وجود دارد.
به گفته قاسمی، سه هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان اختصاص به تولید انگور دارد که سه هزار هکتار آن بارور و بقیه نهال است .
وی متوسط تولید انگور شهرستان در واحد سطح را 25 تن و مناطق زیر کشت را حومه شاهرود از جمله رودیان و دیزج ذکر کرد.
وی یادآور شد: 80 درصد انگور شهرستان اختصاص به ارقام فخری سرخ دارد.
این نوع انگور در کشور منحصر به فرد است و قابلیت نگهداری طولانی مدت تا بیش از شش ماه در سردخانه ها را دارد و به تدریج تا فروردین ماه آینده به بازار مصرف عرضه می شود.
وی ادامه داد: بقیه ارقام شامل انگور یاقوتی، خلیلی، عسکری، لعل، سفید فخری، صاحبی ، شاهانی، ریش بابا است. ک2
2047/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال