80 بافنده در پنج مجتمع قالی بافی در شاهرود مشغول به کار هستند

شاهرود - ایرنا - رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان شاهرود گفت: 80 بافنده در پنج مجتمع قالی بافی در شاهرود مشغول به کار هستند.

'جواد تولایی' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دو مجتمع قالی بافی در شهرک بهشتی، دو مجتمع در روستای سطوه و یک مجتمع قالی بافی در روستای طرود شاهرود فعال است.
وی خاطرنشان کرد: از این تعداد بافنده قالی 60 نفر از مزایای بیمه تامین اجتماعی کارگاهی بهره مند هستند.
وی ادامه داد: در واحد های بافندگی قالی در شاهرود، سالانه نزدیک به سه هزار مترمربع فرش بافته می شود.
وی اظهار داشت: تولید بیشتر فرش ها در قالی بافیهای شاهرود در ابعاد بزرگ شامل 12، 24و 32 متری سفارشی انجام می شود.
تولایی گفت: حدود 70 درصد از فرش های بافته شده، توسط شرکت ها و بازرگانان که در صادرات فعالیت دارند به خارج از کشور صادر می شود.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر مجتمع های قالی بافی، بافندگان خانگی کارگاه های بافت قالی و مدیریت متمرکز بر کارگاههای غیر متمرکز نیز از اداره صنعت، معدن و تجارت مجوز فعالیت دریافت کرده اند.
وی گفت: این نوع بافندگان به موجب قرارداد با این مدیریت متمرکز در قبال دریافت دارقالی، نقشه، مواد اولیه و ابزارآلات بافندگی دستمزد خود را دریافت می کنند.
تولایی گفت: با توجه به استقبال خوب بافندگان فرش از بافت تابلو فرش تعداد زیادی از بانوان و بافندگان نیز بعد از آموزش های لازم به تولید تابلو فرش اقدام کرده اند.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان شاهرود افزود: نبود کارگاه های جانبی فرش پس از تولید مانند پرداخت، شست و شو و نبود شرکت ها و تاجران در امر صادرات در استان سمنان از جمله مشکلات پیش روی تولید فرش دستباف در شهرستان شاهرود است.ک/3
7265/1496/599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال