مبارزه با ملخ صحرایی درسیستان و بلوچستان به 11هزار هکتار رسید

زاهدان- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با وجود تامین نشدن اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی تاکنون 11 هزار و 610هکتار از مراتع شهرستانهای کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر سمپاشی شده است.

غلام حیدر زورقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار کشاورزی(فائو) مبنی بر هجوم دسته های ملخ از شبه جزیره عربستان به استانهای جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان به منظور ردیابی، دیده بانی و مبارزه با این آفت خطرناک 27 تیم دیده بانی، هفت تیم خودرویی مبارزه و یک هواپیمای سم پاشی برای مبارزه با ملخ صحرایی توسط جهاد کشاورزی پیش بینی و کار مبارزه با این آفت خطرناک را از 13اسفندماه سال گذشته در شهرستان کنارک آغاز کردند.
وی ادامه داد: با وجود پیگیری های مکرر اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان تامین نشده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: دسته های پر تراکم این ملخ ها هر نوع سرسبزی اعم از علوفه، غلات، صیفی جات و حتی علف های هرز را که در مسیر خود ببینند مورد هجوم قرار داده و از بین می برند.
وی تصریح کرد: با توجه به بارندگی های فروردین، افزایش رطوبت و درجه حرارت شرایط مناسبی برای خروج پوره ملخ صحرایی و هجوم دستجات بزرگ ملخ از شبه جزیره عربستان به سیستان و بلوچستان که خسارات هنگفتی به بخش کشاورزی وارد خواهند کرد فراهم شده است.
زورقی به منظور مبارزه به هنگام با ملخ صحرایی مهاجر خواستار ساخت باندهای پروازی بیشتر برای هواپیمای سمپاش در مجاورت با استان هرمزگان، محدوده جازموریان و تخصیص اعتبار لازم برای تداوم مبارزه با این آفت خطرناک شد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان پهناور با داشتن ظرفیت ها و پتاسیل های بسیار بالا در حوزه کشاورزی و زیربخش های مهم آن و اقلیم بسیار مناسب تولید محصولات زراعی فصلی و خارج فصل (فصل زمستان)، میوه های گرمسیری و سردسیری و محصولات متنوع دامی و شیلات در آبهای ساحلی و فراساحلی و منابع آبی داخلی با پرورش ماهیان گرمابی و سردآبی و دیگر زمینه ها می تواند تامین کننده نیاز بازار داخل و صادرات به دیگر کشورها باشد.
7316 **3213

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال