معاون دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر:

بی توجهی به آزمایش ازدواج عامل مهم افزایش بیماران تالاسمی است

زاهدان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر گفت: عقدهای غیر رسمی و انجام ندادن آزمایش های قبل از ازدواج مهمترین علت افزایش بیماران تالاسمی در این منطقه است.

دکتر فرهاد دادگر روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بر نقش مهم آموزش، ارتقای سطح آگاهی خانواده ها و انجام آزمایش های قبل از ازدواج در پیشگیری از این بیماری تاکید کرد و اظهار داشت: با وجود فراهم بودن زمینه انجام آزمایش های لازم و افزایش شمار آزمایشگاهها در سراسر استان سیستان و بلوچستان متاسفانه بازهم برخی افراد از انجام آزمایش قبل از ازدواج خودداری می کنند.
وی تصریح کرد: علائم این بیماری در شخص مبتلا شامل تغییر چهره، کم خونی، رنگ پریدگی و بیحالی است.
این متخصص بیماری های داخلی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر ادامه داد: تالاسمی دارای عوارضی همچون رسوب آهن در بافت ها (قلب و کبد)، نارسایی قلبی، کلیوی، دیابت و پوکی استخوان است.
دکتر دادگر بیان کرد: انجام آزمایش خون و ژنتیک قبل از ازدواج از راههای تشخیص این بیماری و جلوگیری از ابتلا نوزادان به بیماری تالاسمی است.
وی خاطر نشان کرد: هم اینک هزار و 400 بیمار مبتلا به تالاسمی در حوزه زیر پوشش این دانشگاه وجود دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر از عموم مردم استان به ویژه جوانان درخواست کرد: با انجام آزمایش های قبل از ازدواج از داشتن فرزندانی بیمار جلوگیری کرده و در صورتی که ناقل بیماری هستند از ازدواج پرهیز کنند.
وی ادامه داد: سقط جنین ماژور از نظر شرعی طبق فتوای علما تا 4 ماهگی بلامانع است.
7314 **6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال