چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

چابهار - ایرنا - رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری وصنعتی چابهار گفت: این شهرستان با توجه به متصل بودن به آبهای آزاد و اقیانوسی بهترین نقطه راهبردی کشور برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.

به گزارش ایرنا عبدالرحیم کردی جمعه شب در نخستین همایش فرصت های سرمایه‌ گذاری سیستان ‌و بلوچستان اظهار داشت: چابهار با توجه به موقعیت مناسب جغرافیایی محل تلاقی دو سند توسعه محور شرق و سواحل مکران است.
وی افزود: موانع ثبت و فعالیت شرکت ‌های داخلی و خارجی در منطقه آزاد چابهار برطرف شده و در کمتر از 48 ساعت شرکت سرمایه گذاری در بخش های مختلف در این منطقه ثبت می شود.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: این شهرستان یکی از نقاط مهم کشور و بهترین فرصت برای کاستن از فشار تحریم‌ های ظالمانه علیه ملت ایران است.
وی ادامه داد: همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان به عنوان یک رویداد مهم هر سال در چابهار برگزار می شود تا بتوان فرصت های سرمایه گذاری را معرفی و این منطقه را به توسعه رساند.
کردی اظهار داشت: چابهار دروازه محور توسعه شرق است و با تکمیل زیرساخت های حمل و نقل می تواند در تجارت و ترانزیت کالا نقش بسزایی داشته باشد.
وی بیان کرد: چابهار تنها نقطه ای از ایران اسلامی است که می تواند خارج از تحریم های اقتصادی با همیاری و هم افزایی یکدیگر شرایطی مناسب را برای اقتصاد کشور مهیا کند.
کردی افزود: چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه ای 'توسعه محور شرق کشور' و 'توسعه سواحل مکران' به عنوان گنج پنهان مطرح است که با تاکید رهبر معظم انقلاب و اهتمام دولت های یازدهم و دوازدهم با ایجاد زیرساخت های لازم مانند راه آهن و بنادر می توان این نقطه از ایران اسلامی را به توسعه رساند.
وی بیان کرد: هم اینک زیرساخت های ریلی و جاده ای چابهار در حال تکمیل شدن است.

**چابهار بدون زیرساخت های حمل و نقل توفیقی در توسعه حاصل نمی کند
نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: چابهار بدون زیرساخت های حمل و نقل نظیر آزاد راه و ریل توفیقی در توسعه و ترانزیت کالا حاصل نمی کند.
عبدالغفور ایران نژاد نیز اظهار داشت: چابهار موقعیت و جایگاه مناسبی در جهان دارد ولی در طول سالهای گذشته فکری برای زیرساخت های حمل و نقل آن نشده بود و تاکنون حتی یک کیلومتر آزاد راه ندارد.
وی با تشریح فرصت های بالای سرمایه گذاری در چابهار خاطر نشان کرد: هر کالایی که وارد بندر چابهار می شود باید با استفاده از کامیون ها به داخل کشور ارسال شود که این امکان هنوز به طور مناسب فراهم نشده است.
وی خواستار تکمیل زیرساخت های جاده ای نظیر جاده 2 بانده چابهار- زاهدان شد و افزود: راه آهن نیز پیشرفت چندانی در سالهای گذشته نداشته است.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با قدردانی از نگاه مثبت رهبر معظم انقلاب به توسعه سواحل مکران گفت: چابهار باید به یک نقطه مهم تجاری و ترانزیتی تبدیل شود تا مشکلات اقتصاد و زیرساخت های آن در زمینه آب، آموزش و بهداشت مرتفع شود.
وی بیان کرد: چابهار با داشتن منطقه آزاد و بندر شهید بهشتی و ظرفیت های بالای شیلاتی نقش مهمی در کاهش بیکاری سیستان و بلوچستان ایفا کرده که نیاز است توجه ویژه ای برای رفع مشکلات حاشیه نشینی آن شود.
ایران نژاد ادامه داد: چابهار بدترین وضعیت کشور از نظر فضای آموزشی و آب را دارد.
به گزارش ایرنا، نخستین همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان 28 و 29 دی در سالن همایش های منطقه آزاد چابهار در حال برگزاری است.
3043**3213

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال