پلاک گذاری و پایش زیستگاه لاک ‌پشتها در چابهار در حال اجراست

چابهار- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: طرح پلاک گذاری و پایش زیستگاه لاک ‌پشتهای دریایی در این شهرستان با همکاری و همراهی مدیریت محیط‌ زیست منطقه آزاد چابهار و سمن زیست‌ محیطی موج و مرجان در حال اجراست.

اشرفعلی حسینی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح پایش زیستگاه لاک‌ پشت‌های دریایی و پلاک گذاری آن ‌ها از ابتدای تیرماه آغاز شده و تا مهرماه ادامه دارد.
وی هدف از این اقدام را پایش زیستگاه لاک ‌پشت‌ها، پلاک گذاری و حفاظت از لاک ‌پشت‌ها و تخم ‌های گذاشته ‌شده آنان در ساحل شنی چابهار عنوان کرد.
رئیس حفاظت محیط زیست چابهار بیان کرد: از مجموع هفت گونه لاک پشت، لاک‌ پشت‌ های سبز (Chelonia Mydus) از گونه های غالب سواحل مکران در محدوده چابهار هستند.
وی ادامه داد: وزن این گونه به حدود 80 کیلوگرم رسیده و 2 تا چهار مرتبه در هر فصل تخم ‌گذاری می ‌کنند.
حسینی زمان تخمگذاری لاک پشت های سبز را از ابتدای تیر تا اواسط مهرماه عنوان کرد و گفت: این لاک پشت ها در هر دوره تخمگذاری بین 60 تا 200 تخم می ‌گذارند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار تصریح کرد: لاک پشت دریایی در آبهای گرمسیری خلیج فارس و دریای عمان زیست می کند و در سواحل مکران اغلب لاک پشت های سبز و بعضاً لاک پشت منقار عقابی بیشتر مراحل زندگی خود شامل تولید مثل (جفت گیری و تخمگذاری) و تغذیه را در مناطق ساحلی دریای عمان به ویژه شهرستان چابهار سپری می کنند.
وی گفت: انجام برنامه های پایش و حفاظت لاک پشت ها در سواحل پراکنده و باز و خطی این منطقه تا حدودی دشوارتر از سواحل جزایر است و نیاز به نیروی انسانی بیشتر برای پایش همزمان این نوع سواحل در طول فصل تخمگذاری لاک پشت ها دارد.
حسینی ادامه داد: حفاظت از سایت های تخمگذاری این گونه ارزشمند دریایی در این نوع سواحل نیاز بیشتری به انجام اقدامات مدیریتی و آموزشی نسبت به سواحل جزیره ای دارد.
وی خاطر نشان کرد: همه ساله در این فصل بطور مستمر پایش شبانه روزی و اجرای برنامه های حفاظتی در مناطق تخمگذاری لاک پشت دریایی سواحل چابهار توسط کارشناسان محیط زیست دریایی چابهار با همکاری جوامع محلی انجام می شود.
او بیان کرد: هم اینک به دلیل کمبود نیروی انسانی و تامین نشدن اعتبار لازم، انجام عملیات پایش بصورت کامل در تمامی مناطق تخمگذاری این آبزیان در معرض انقراض انجام نمی شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار گفت: جمعیت قابل توجهی از لاک پشت های سبز در محدوده آبهای ایران زیست می کنند اما زاد آوری این گونه دوزیستان خزنده در سواحل ایران اغلب در سواحل شهرستان های چابهار و کنارک اتفاق می افتد.
حسینی ادامه داد: لاک پشت های دریایی سبز با آغاز فصل تخمگذاری به سواحل مَکُّران محدوده آب های ساحلی لیپار چابهار می آیند.
وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان دارای سواحل ماسه ای متعدد و مستعدی (بافت مناسب و شیب ملایم) برای تخمگذاری این موجودات عظیم از خلیج گواتر تا کَرَتی است.
وی افزود: با فعالیت لانه گزینی و تخمگذاری لاک پشت های دریایی سبز در سواحل لیپار چابهار جوامع محلی و اداره حفاظت محیط زیست در کنار هم و با حساسیت خاصی از آنان مراقبت و همیشه گشت زنی و کنترل لازم را در محدوده تخمگذاری لاک پشت ها انجام می دهند.
به گزارش ایرنا، چابهار و کنارک به عنوان تنها بنادر اقیانوسی ایران اسلامی در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان قرار دارند.
3043 **6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال