6.2 میلیون متر مکعب آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان ذخیره شد

زاهدان - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: 6.2 میلیون مترمکعب آب در پی بارندگی ها و سیلاب های اخیر در پشت سدهای جنوب این استان ذخیره شده است.

اتابک جعفری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس ثبت دستگاههای سنجش بارندگی، 10 میلیون متر مکعب میزان روان آبهای حاصل از بارندگی روزهای دوشنبه هفته گذشته تاکنون در جنوب سیستان و بلوچستان بوده که پنج میلیون متر معکب در پشت سد پیشین(سرباز) و 1.2 میلیون متر مکعب در پشت سد زیردان(چابهار) ذخیره سازی شد.
وی بیان کرد: ذخیره آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 31 درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: از مجموع 22 سد در دست بهره برداری در این استان هفت سد مخزنی و 15 سد تغذیه ای است.
جعفری افزود: مهمترین سدهای در دست ساخت در سیستان و بلوچستان شامل سد مخزنی کهیر(کنارک) با حجم 314 میلیون متر مکعب، سد تغذیه ای گوهرکوه(خاش) با حجم 10 میلیون متر مکعب و سد شهری کور (مهرستان) با حجم 103 میلیون متر مکعب است.
وی ادامه داد: با ساخت این سدها ظرفیت ذخیره سازی سدهای سیستان و بلوچستان به 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.
به گزارش ایرنا خشکسالی حدود 20 ساله در سیستان و بلوچستان که امسال شدت آن محسوس تر است پیامدهای نامبارکی را در بخش های مختلف کشاورزی، آب، هوا، اشتغال، بهداشت و سایر بخش های این استان کویری به دنبال داشته است.
پدیده خشکسالی 2 دهه در سیستان و بلوچستان، خشکیدن تالاب بین المللی هامون در شمال و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال کشور این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.
7316**3213

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال