250هزار زاهدانی آموزش پیشگیری از سل را فرا گرفتند

زاهدان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: 250 هزار شهروند زاهدانی در قالب کمپین اطلاع رسانی و غربالگری سل آموزش های پیشگیری از این بیماری را فرا گرفتند.

سیدمهدی طباطبایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: داوطلبان سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در قالب این کمپین از سال گذشته تاکنون با مراجعه خانه به خانه آموزش های پیشگیری از سل را به شهروندان ارائه دادند.
وی افزود: فعالیت این کمپین با هدف آموزش، اطلاع رسانی و غربالگری موارد مشکوک به سل در جمعیت های پرخطر همچنان ادامه دارد.
طباطبایی بیان کرد: 21 بیمار سل در مدت فعالیت این کمپین در زاهدان شناسایی و به مراکز بهداشتی درمانی معرفی شدند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: داوطلبان سلامت این دانشگاه افراد ساکن در حاشیه شهر، روستاییان، زندانیان، مراکز ترک اعتیاد و DIC را مورد آموزش و غربالگری قرار دادند.
وی افزود: آموزش های این داوطلبان با مراجعه به درب منازل شهروندان و توزیع پمفلت ها و پخش کلیپ های آموزشی انجام شد.
طباطبایی ادامه داد: همچنین برای اطلاع رسانی بهتر شهروندان در اماکن عمومی پوستر پیشگیری از سل نصب شد.
به گزارش ایرنا سل (TB) یک بیماری عفونی ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است که اغلب به ریه ها حمله می کند.
هرچند این بیماری قابل درمان و پیشگیری است، اما سالانه سبب مرگ تعداد زیادی افراد در دنیا می ‌شود که بخش عمده ای از بیماری و مرگ ناشی از سل در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.
سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی 2 کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارند.
7316**3213

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال