آب در نیکشهر جیره بندی شد

چابهار- ایرنا - رئیس اداره آب و فاضلاب شهری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: آب مورد نیاز بیش از 21 هزار نفر از مردم ساکن در این شهر به وسیله پنج حلقه چاه در پایین دست سد خیرآباد تامین می شود که هم اینک با کاهش شدید حجم آب مجبور به جیره بندی و تقسیم آب به صورت محله به محله هستیم.

عبدالغفور عزیزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شهرستان نیکشهر سه نقطه شهری شامل شهر بنت، اسپکه و نیکشهر وجود دارد که آب تمام این مناطق به وسیله حفر چاه تامین می شود.
وی بیان کرد: توزیع آب در این شهر به دلیل کاهش آبدهی چاهها و خشکسالی فقط در حالت جیره بندی امکانپذیر است.
وی افزود: در شهر نیکشهر چهار هزار و 150 انشعاب آب، در شهر بنت هزار و 213 اشتراک و در شهر اسپکه هزار و 139 اشتراک آب شهری وجود دارد که همه آنها با چالش جدی بی آبی مواجه هستند.
وی بیان کرد: 2 حلقه چاه در شهر نیکشهر و اسپکه خشک شده است و بقیه چاههای آب آشامیدنی نیز با کاهش شدید آب مواجه هستند.
وی تامین آب شهر نیکشهر به طول 115 کیلومتر از دریای عمان را خواستار شد و گفت: تنها راه جلوگیری از مشکلات بی آبی و خشکسالی شیرین سازی و انتقال آب از دریاست.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری نیکشهر بر تامین اعتبار برای کف شکنی و لایروبی 6 حلقه چاه آب آشامیدنی، تامین اعتبار اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب به طول 43 کیلومتر، حفر حداقل 2 چاه جدید در محدوده جانمایی شده و ساخت مخزن ذخیره آب 2 هزار مترمکعبی در شهر اسپکه و پنج هزار مترمکعبی در شهر نیکشهر تاکید کرد.
عزیزی اجرای خط انتقال آب به طول چهار کیلومتر از سد خیرآباد تا بالادست چاههای آب آشامیدنی در محدوده روستای زهک را خواستار شد و افزود: هم اینک آب رها شده از سد خیرآباد تبخیر و در مسیر طولانی هدر می رود.
وی گفت: بی آبی مشکلات و نارضایتی های زیادی را بوجود آورده به طوری که برخی مردم مجبور به استفاده آب رودخانه ها، قنوات و چشمه ها هستند.
به گزارش ایرنا شهرستان نیکشهر دارای 13 هزار و 410 کیلومتر مربع وسعت، 141 هزار نفر جمعیت، 395 روستا، چهار بخش مرکزی، بنت، لاشار و آهوران، سه شهر نیکشهر، اسپکه و بنت و 11 دهستان است.
نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
3043**3213

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال