مراجعه 6 هزار و 821 نفر بر اثر نزاع به پزشکی قانونی سیستان وبلوچستان

زاهدان- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان گفت: 6 هزار و 821 نفر به دلیل جراحات ناشی از نزاع در 9 ماهه امسال به پزشکی قانونی استان مراجعه کردند.

دکتر رضا عبدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آمار در مقایسه با 6 هزار و 99 مراجعه کننده به پزشکی قانونی استان در مدت مشابه سال گذشته 12 درصد افزایش را نشان می دهد.
وی افزود: از کل مراجعان نزاع در 9 ماهه امسال به پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان پنج هزار و 347 نفر مرد و هزار و 474 نفر دیگر زن بودند.
وی تصریح کرد: همچنین در زاهدان با 2 هزار و 362 مراجعه کننده، زابل با هزار و 342 مراجعه کننده، ایرانشهر با هزار و 129 مراجعه کننده، سراوان با 730 مراجعه کننده، چابهار با 664 مراجعه کننده، خاش با 230 مراجعه کننده و نیکشهر با 219 مراجعه کننده به ترتیب بیشترین و کمترین موارد نزاع گزارش شده است.
مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان گفت: بیشترین آمار مراجعان نزاع امسال استان با 889 نفر در خرداد ماه و کمترین آن با 636 نفر در آذر ماه گزارش شده است.
وی در تشریح وظایف پزشکی قانونی در رابطه با مراجعه کنندگان نزاع گفت: ظاهر خون آلود تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، مبنای صدور این نظریه نوع جراحت و عمق آن است لذا معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیاز به تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی دارد.
مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان ادامه داد: دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی ‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.
عبدی افزود: برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.
وی اظهار داشت: در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند، سوابق اقدامات انجام شده از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.
وی گفت: هم اینک در هفت شهرستان از مجموع 19 شهرستان سیستان و بلوچستان ادارات پزشکی قانونی مستقر است که باید این تعداد افزایش پیدا کند.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومترمربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور)، 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 775 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی **انتشاردهنده: حیدر سرایانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال