استاندار:

کارخانه لاستیک زمینه جذب 8400 میلیارد ریال سرمایه را به سیستان و بلوچستان فراهم کرد

زاهدان - ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: عمده نگرانی در طرح بزرگ کارخانه لاستیک رامشار انتخاب شرکا و تامین اعتبار بود که این نگرانی ها امروز با امضای قراردادی برطرف و زمینه برای تامین هشت هزار و 400 میلیارد ریال اعتبار که 165 میلیون دلار آن ارزی است فراهم شد.

علی اوسط هاشمی چهارشنبه شب در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: کارخانه لاستیک زابل یکی از تعهدات سفر رئیس جمهوری در سال 93 به استان بود که به دلیل شرایط سخت تحریم و طولانی شدن مناقصه و ارایه قیمت های بالا اجرای آن به تاخیر افتاد.
وی ادامه داد: کلنگ ساخت این کارخانه سال گذشته به زمین زده شد و هم اینک دارای 15 درصد پیشرفت فیزیکی است.
استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: این طرح بزرگ با مشارکت 2 سازمان توسعه نگر «شستا و ایدرو» که در صنایع مختلف و معادن ممتاز نقش دارند به همراه یک شرکت چینی اجرا و راه اندای خواهد شد.
وی افزود: حضور این شرکت چینی همانند 2 سازمان یادشده در استان می تواند برای آینده منطقه موثر باشد زیرا این اغاز نقش آفرینی است.
هاشمی ادامه داد: شرکت ایدرو قبل از انقلاب تنها کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر را ایجاد کرده بود و این دومین طرح بزرگ است که می توانیم از ظرفیت آنها برای نقش آفرینی بهتر در مناطق کمتر توسعه یافته استفاده کنیم.
وی بیان کرد: کارخانه لاستیک زابل (رامشار) مقرر شده است در مدت سه سال در تمام بخش های ساختمان، اجرایی، نصب تجهیزات و فناوری ها و غیره ساخته شود.
استاندار افزود: پس از بهره برداری از این طرح عظیم در شمال استان علاوه بر اشتغال هزار و 300 نفر به صورت مستقیم، زمینه اشتغال همین تعداد به صورت غیر مستقیم نیز فراهم خواهد شد.
وی تاکید کرد: اراده بر این است که 50 درصد لاستیک تولیدی این کارخانه برای وسایل نقلیه سبک و سنگین با توجه به نیاز کشور وارد بازار داخل و 50 درصد دیگر آن به کشورهای همسایه صادر شود.
هاشمی با اشاره به نتایج سفر دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری و چیت چیان وزیر نیرو در هفته اخیر به استان گفت: اگر به ارکان توسعه از نظر زیر ساخت بپردازیم آب و برق حرف اول را می زنند به گونه ای که این دو عنصر علاوه بر نقش در اشتغال موجبات ارتقای رفاه زندگی را به دنبال دارند.
وی افزود: سیستان و بلوچستان در این دو بخش با وجود همه زحماتی که بعد از انقلاب صورت گرفته ولی با کاستی های جدی روبه رو است.
استاندار ادامه داد: سیستان و بلوچستان با مشکلان جدی در تامین آب نظیر سه هزار و 800 روستا فاقد سامانه آبرسانی، تغییر جدی در اقلیم که آن نیز سخت است و گرم شدن حدود دو درجه ای دما و تبخیر بالا روبه رو است که این عوامل صیانت از پایداری جمعیت و اشتغال موجود و جلوگیری از جابجایی و حاشیه نشینی را با مشکل روبه رو می کند.
وی بیان کرد: جهت گیری این سفر علاوه بر ارایه خدمات اورژانسی و فوری که بتواند افت ولتاژ را مدیریت و منابع آب را تغذیه کند یک نگاه میان مدت به نیازها را نیز بدنبال داشته است.
وی افزود: این نگاه میان مدت دنباله دار خواهد بود زیرا طرح های بزرگ در درون آن مثل ایجاد سدها وجود دارد که تخصیص 18 هزار میلیارد ریال (هزار و 800 میلیارد تومان) اعتبار با تاکید بر نقد کردن آن و آغاز عملیات اجرایی آنها اتفاقی کم در نظام بودجه ای است که نشان از عزم و اراده راسخ دولت برای توسعه این استان و توجه به حقوق این مردم است که سرلوحه نگاه دولتمردان قرار گرفته است.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با همه ارزش و توجه دولت به این استان، اما قانع به این میزان اعتبار نمی شویم و می گوییم باز پیشنهاداتی نظیر استحصال آب و فاضلاب و غیره به ویژه توسعه برق داریم که برای توسعه شبکه برق استان افزون بر هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی اظهارداشت: در نشست معاون رئیس جمهوری و وزیر نیرو 50 مگاوات انرژی تجدیر پذیر بادی، 10 مگاوات انرژی خورشیدی و افزوده شدن 500 مگاوات نیز از محل منابع دولتی تصویب شد.
وی افزود: همچنین مقرر شد 200 مگاوات برق به روش ژنراتور در انتهای خطوط مسیرهای طولانی در 25 نقطه که با افت ولتاژ رو به رو هستند به کار گیریم تا بتوانیم برق پایدار در شبکه ارائه کنند.
استاندار ادامه داد: همچنین مصوب شد در برخی نقاط شهری نظیر گشت، پیشین، روستاهای بم پشت، روستاهای اطرف چابهار و غیره که از نظر منابع آبی دچار مشکل هستند آب مورد نیاز آنها را تامین کنیم که این امر بخش قابل توجه ای از مشکلات مردم این مناطق را برطرف خواهد کرد.
وی بیان کرد: برای تامین روستاهای فاقد آب نیز به روش سیاری یک اعتباری در نظر گرفته شد که تاکنون فاقد اعتبار بود و ما با فشار مختلف سعی می کردیم اعتبار لازم استانی و ملی را جمع کنیم که این دستاورد بزرگی محسوب می شود.
وی افزود: علاوه بر اینها و از همه مهمتر تامین آب آشامیدنی 150 هزار نفر از مردم شهر زاهدان با تکمیل خط دوم انتقال آب از زابل به زاهدان، تکمیل منبع آب و ایجاد کمربندی آب به همراه توسعه شبکه یکی دیگر از دستاوردهای بزرگ محسوب می شود.
وی تاکید کرد: تامین همه این موارد در یک بازه زمانی یک تا 2 ساله حکایت از اوج نگاه دولت به حق مردم سیستان و بلوچستان دارد.
7316 **6081 خبرنگار : عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

موضوعات مرتبط