معاون استاندار:

حدود20 هزار فاقد شناسنامه در سیستان و بلوچستان سجل دریافت کردند

زاهدان - ایرنا - معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: حدود 20 هزار نفر از فاقدان شناسنامه استان در 2 سال اخیر سجل (شناسنامه) دریافت کردند.

به گزارش ایرنا علی اصغر جمشیدنژاد روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شناسنامه سندی برای احراز هویت و تابعیت فردی اشخاص محسوب می شود اظهار داشت: پرونده 776 نفر نیز در این مدت مورد رسیدگی قرار گرفت که این افراد فاقد تابعیت ایرانی بودند.
وی با بیان اینکه هم اینک بیش از هزار پرونده در این زمینه باقی مانده که در حال رسیدگی است گفت: متاسفانه در میان پرونده های فاقدان شناسنامه سیستان و بلوچستان برخی مربوط به حدود 20 سال پیش است که تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته بود.
وی بیان کرد: در سیستان و بلوچستان افرادی هستند که مادر آنان تابعیت ایرانی و پدر تابعیت خارجی دارد که بر اساس قانون این افراد در سن قانونی که همان 18 سال است می توانند تابعیت خودشان را از نظر ایرانی یا خارجی بودن مشخص کنند.
وی با بیان اینکه پرونده مشکوک التابعین و غاصبان شناسنامه به عنوان تخلف طور دیگری مورد رسیدگی قرار می گیرد تاکید کرد: در رسیدگی به پروندهای فاقدان شناسنامه در استان ماده 45 قانون ثبت احوال و آیین نامه اجرایی آن مبنای عمل بوده است.
وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه فاقدان شناسنامه در سیستان و بلوچستان از تحصیل محروم نمی شوند و هم اینک تعداد زیادی از آنان در حال تحصیل در مدارس استان هستند.
وی با اشاره به سفر وزیر بهداشت به سیستان و بلوچستان گفت: این سفر دستاوردهای بسیار خوبی از جمله ساخت بیمارستان ها، مراکز بهداشی درمانی و غیره برای استان به همراه داشت که در آینده نزدیک نوید بهبود شاخص های بهداشتی درمانی استان را می دهد.
وی همچنین با اشاره به سفر وزیر کشور به استان اظهارداشت: در این سفر مسائل مختلف نظیر ریزگردها، حاشیه نشینی، آسیب های اجتماعی و غیره مورد بررسی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه حاشیه نشینی معضل اصلی برخی شهرهای استان نظیر زاهدان، چابهار، زابل و ایرانشهر است افزود: با وجود افزایش اعتبارات این بخش از 2 میلیارد ریال سال گذشته به 160 میلیارد ریال امسال با توجه به مشکلات فراوان استان در حاشیه نشینی تلاش داریم سهم استان در این زمینه افزایش یابد.
وی گفت: اقدامات خوبی در سیستان و بلوچستان ویژه حاشیه نشینی در حال انجام است که امیدواریم منجر به توانمند سازی افراد ساکن در این مناطق شود.
به گزارش ایرنا حاشیه نشینی به عنوان چالش جدی، برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار را درگیر کرده به گونه ای که سرمنشا معضلات و مشکلات فراوانی شده و چهره نامناسبی به شهرها داده است.
به گفته کارشناسان به نظر می رسد در سیستان و بلوچستان عوامل مختلفی نظیر خشکسالی، پراکندگی جمعیت، زایش روستاهای جدید و برخی اختلافات قومی باعث رشد مهاجرت غیرمعقول مردم از روستاها به حاشیه شهرها شده است.
** انتخابات مساله ای مهم در کشور
معاون استاندار سیستان و بلوچستان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا را مساله ای مهم ذکر کرد و گفت: وزارت کشور متولی اجرای انتخابات است و مردم نقش مهمی در اجرا و نظارت بر این امر دارند.
جمشیدنژاد افزود: با توجه به تفاوت در مفاد قانونی و آیین نامه های اجرایی همه دست اندرکاران این مساله درگیر شدند به طوری که آموزش فرمانداران و بخشداران در دستور کار قرار گرفته است.
وی از افراد توانمند در عرصه انتخابات شوراهای شهر و روستا دعوت کرد در این دوره به عنوان نامزد حضوری فعال داشته باشند.
7316**3042 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال