امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان:

اهانت به مقدسات اهل تشیع حرام است

زاهدان - ایرنا - امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان ضمن محکوم کردن اهانت به مقدسات اهل سنت گفت: به عنوان پیش نماز اهل سنت فتوا می دهم که اهانت به مقدسات اهل تشیع حرام است.

به گزارش دریافتی ایرنا از دفتر امام جمعه مسجد مکی، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در خطبه های نمازجمعه این هفته اهل سنت زاهدان
تصریح کرد: فتوای بنده به عنوان یک پیش نماز اهل سنت این است که اهانت مذهبی به مقدسات شیعه از دیدگاه ما حرام است؛ این یک فتوای سیاسی نیست، بلکه اعتقاد ما این است.
وی افزود: ما حتی حق نداریم به مقدسات یهود و نصاری هم اهانت کنیم، اگرچه یهود و نصاری به اعتقادات و مقدسات ما اهانت می کنند، علیه پیامبر اسلام(ص) کاریکاتور می کشند و یا قرآن را به آتش می کشند، اما هیچ مسلمانی به خود اجازه نمی دهد- العیاذبالله- به حضرت موسی و عیسی اهانت کند یا تورات و انجیل را بسوزاند.
وی خاطرنشان کرد: اهانت و توهین در هیچ دین و مذهبی جایز نیست. امیدواریم مسلمانان از این مسایل دوری کنند و اگر یکی از مسلمانان دست به چنین کارهایی می زند سایر مسلمانان او را تفهیم و توجیه کنند و از این کارها بازدارند.
امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان اظهار داشت: متاسفانه اخیرا در شبکه «نسیم» صدا و سیما توسط یکی از مجریان شبکه به بزرگان صحابه توهینی صورت گرفت که در سطح کشور و منطقه انعکاس پیدا کرد و بسیاری از علماء و شخصیت ها از این اقدام گلایه و نمایندگان مردم در مجلس نیز اعتراض خود را اعلام کردند.
امام جمعه زاهدان با اشاره به شناعت توهین در تمام ادیان و مذاهب، خاطرنشان کرد: این یک امر مسلّمی است که در تمام ادیان، مذاهب و فِرق توهین به اعتقادات دینی و مذهبی و همچنین اهانت به مقدسات، بزرگان و شخصیت های مورد احترام ادیان و مذاهب جایز نیست، زیرا توهین به نفع هیچ کسی نیست، بلکه سبب افزایش فاصله ها می شود و به وحدت ضربه می زند.
مولوی اسماعیل زهی افزود: مسلمانان در این شرایط و در هر شرایطی نیاز به وحدت و انسجام دارند. مسئولان نظام و تمام علما و اندیشمندان در سطح دنیا به همین نتیجه رسیده اند که مسلمانان نیاز به وحدت دارند. امروز دشمنان وارد صحنه شده اند و از طریق اختلاف و تفرقه می خواهند به منافع شوم خودشان دست پیدا کنند.
خطیب جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: توهین اخیر در صدا و سیما را نباید به حساب نظام جمهوری اسلامی و مسئولان نظام بگذاریم، زیرا موضع مسئولان نظام و در رأس آنان رهبر معظم انقلاب در این مورد مشخص است، رهبر معظم انقلاب با صراحت درباره اهانت به مقدسات اهل سنت فتوا دادند و در سخنانی که اخیرا مطرح نمودند توهین به ازواج مطهرات رسول اکرم صلی الله علیه و سلم را اهانت به آن حضرت دانستند و حق مطلب را ادا کردند. ایشان به عنوان یک مرجع و به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران فتوایی دادند که در تاریخ ماندگار خواهد بود.
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان صدا و سیما را مسئول اهانت به مقدسات اهل سنت در این سازمان دانست و اظهار داشت: اعتراض به توهینی که اخیرا به مقدسات اهل سنت صورت گرفته است، قبل از همه متوجه صدا و سیماست. زیرا با توجه به اینکه صدا و سیما مستقیما زیر نظر رهبر معظم انقلاب اداره می شود اهانت به مقدسات اهل سنت توسط مجری صدا و سیما قابل انتظار نبود، حداقل انتظاری که می رود آن است که مدیران، مجریان و گردانندگان صدا و سیما باید فتوا و سخنان رهبری را مدنظر قرار دهند و آن را رعایت کنند.
وی افزود: بر اساس قانون اساسی در کشور جمهوری اسلامی ایران حرف اول و آخر را رهبر معظم انقلاب می زند. اگر سخنان و بیانات رهبری از سوی عده ای افراد تندرو نادیده گرفته شود شاید چندان تعجب برانگیز نباشد، اما از کسانی که در بدنه نظام و حکومت قرار دارند، به ویژه مجریان صدا و سیما چنین چیزی قابل انتظار نیست.
امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان «عذرخواهی سازمان صدا و سیما از اهل سنت» را خواستار شد و گفت: اگرچه معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صدا و سیما در واکنش به تذکرنامه نمایندگان مجلس نامه ای نوشته و در آن نامه ضمن نکوهش این توهین، اعلام کرده که ناظر برنامه را برکنار کرده و به مجری برنامه نیز تذکر داده است، اما انتظار ما آن است که در خودِ صدا و سیما این جریان انعکاس پیدا کند و از مردم ایران به ویژه جامعه اهل سنت عذرخواهی صورت گیرد.
وی در ادامه ضمن اظهار تشکر از نمایندگان سنی و شیعه ای که به اهانت صدا و سیما واکنش نشان دادند، خواستار «تعیین مجازات قانونی برای اهانت کنندگان به مقدسات مذاهب» شد و گفت: ما خواستار آن هستیم که با توجه به فتوا و بیانات رهبر معظم انقلاب، حرمت صحابه و مقدسات ادیان و مذاهب، اعم از شیعه و سنی حفظ شود و قانونی به تصویب برسد که اهانت کنندگان به مقدسات مذاهب و ادیان به مجازات قانونی برسند.
مولوی اسماعیل زهی برخی تحریکات در فضای مجازی را نیز «نادرست» خواند و گفت: شاید در یک نهادی اشتباهی صورت گرفته باشد اما نباید در فضاهای مجازی تحریک صورت گیرد، بلکه ما باید دنبال اصلاح باشیم تا در آینده چنین اشتباهاتی صورت نگیرد. تحریک کردن مردم و دمیدن در آتش اختلاف و تفرقه کار درستی نیست، زیرا دشمنان که مترصد فرصت هستند از این تحریکات سوءاستفاده می کنند.
وی در بخش نخست خطبه های نماز به بیان برخی از حقوق الناس در اسلام پرداخت و گفت: دین مبین اسلام علاوه بر عبادت های فردی مانند نماز و روزه و غیره به عنوان حقوق الله، به حقوق الناس نیز توجه ویژه ای داشته و نسبت به آن تاکید فراوان کرده است.
وی ادامه داد: حقوق والدین، رعایت حقوق همسایه و حقوق زوجین مورد تاکید فراوانی قرار گرفته است که هر فرد مسلمانی باید آن را رعایت کند.
8006/6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال