معاون نهاد کتابخانه های عمومی:

مجموعه کتابخانه های عمومی پر مخاطب ترین نهاد کشور محسوب می شود

زاهدان- ایرنا- معاون امور استان ها، مجلس و انجمن های نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: این مجموعه با بیش از سه هزار و 177 کتابخانه پر مخاطب ترین و پر عضو ترین نهاد کشور محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید 'محمدرضا واحدی' روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان افزود: کتابخانه های عمومی یکی از نهادهای تاثیرگذار در دنیا محسوب می شود و نقش مهمی در تعالی فرهنگی عمومی در جامعه ایفا می کند.
وی اظهار داشت: کتابخانه های عمومی به عنوان مکانی برای مراجعه مردم، زمینه به روزآوری اندیشه ها و فکرها را در راستای ساختن زندگی، اقتصاد و اجتماع برتر فراهم می کند و بر این اساس مورد توجه بسیاری از سازمان بین المللی از جمله یونسکو قرار گرفته است.
وی فرهنگ مداری را شاخصه اصلی انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد و افزود: این فرهنگ مداری سبک زندگی برتر را به انسان ها آموزش می دهد.
معاون امور استان ها، مجلس و انجمن های نهاد کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: با توجه به فرمایشات امام راحل(ره) استقلال در همه جنبه ها آن منوط به استقلال فرهنگی است و این فرهنگ توسط انقلاب اسلامی ایران به دنیا عرضه شده و به همین دلیل امروزه استکبار از اسلام می ترسد.
واحدی گفت: جمهوری اسلامی برای اینکه کتابخوانی یکی از شئون اجتماعی مردم شود بسیار عقب است و در این زمینه نیازمند تلاش بیشتر هستیم.
وی تصریح کرد: با توجه به آمار امانت گرفتن دو میلیون نسخه کتاب و ساخت 112 باب کتابخانه در سالجاری در کشور، باز هم نیازمند اقدامات بیشتر در این عرصه هستیم به طوری که فرهنگ کتابخوانی باید جزو زندگی روزمره مردم شود.
وی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان فرهنگی کهن دارد که متاسفانه به دلیل عوامل مختلف به دست فراموشی سپرده شده است که امیدواریم با کمک همه مسوولان این استان جایگاه واقعی خود را به دست آورد.
واحدی با تاکید بر اینکه نهاد کتابخانه های عمومی کشور تنها متولی گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی نیست گفت: تمام دستگاههای فرهنگی کشور باید با عزم ملی در این زمینه کوشا و فعال باشند.
معاون امور استان ها، مجلس و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: تکریم کتابداران نقش مهمی در ارتقای روحیه خودباوری و تلاش بیشتر آنان برای جذب اقشار مختلف مردم به کتابخانه ها و افزایش سرانه مطالعه دارد.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین سیاست های این نهاد تکریم کتابداران و حمایت از مدیران است بر این اساس تلاش داریم از این پس فقط افراد تحصیل کرده در رشته کتابداری را استخدام کنیم.
وی گفت: مطالعه بیش از 14 هزار و 500 ایمیل کتابداران از سوی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور نشان از توجه ویژه مسوولان این نهاد به کتابداران است.
معاون نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: برای افزایش فرهنگ کتابخوانی می توان از ظرفیت امامان جمعه استفاده کرد که متاسفانه تا کنون این مساله مورد غفلت قرار گرفته است.
مراسم تودیع و معارفه مدیر کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان امروز با حضور حجت الاسلام واحدی معاون امور استان ها، مجلس و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مسوولان استانی در زاهدان برگزار شد.
'اسفندیار زید آبادی' در این مراسم به عنوان مدیر کل جدید کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان معرفی و از زحمات 'عقیل ناصری پور' سرپرست سابق این نهاد قدردانی شد.
7316/7307/653

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال