استاندار خراسان رضوی:

توسعه اقتصادی نیازمند حفظ وحدت و مدیریت جهادی است

گناباد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی تحقق توسعه اقتصادی را نیازمند استفاده کامل از ظرفیتها و حفظ وحدت و مدیریت جهادی دانست.

به گزارش ایرنا علیرضا رزم حسینی عصر چهارشنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و انعقاد تفاهم نامه معین اقتصادی بجستان گفت: باید با حفظ وحدت و پرهیز از دعواهای سیاسی و جناحی تمام تلاش خود را برای خدمت به مردم و محرومیت زدایی و توسعه انجام دهیم.
وی افزود: حفظ وحدت و همدلی لازمه کار و تلاش و مدیریت جهادی است و بستر جهاد اقتصادی را فراهم می کند.
وی اظهار داشت: بجستان با وجود ظرفیتهای بسیار و خدمات زیرساختی در بخشهای گازرسانی، برق رسانی، بهداشت و درمان و احداث جاده با مشکلات، محرومیتها و مهاجرت دست به گریبان است.
استاندار خراسان رضوی گفت: علت محرومیت ها و مهاجرت در مناطقی مانند بجستان عدم توجه لازم به توسعه اقتصادی و رفع محرومیت در کنار ایجاد زیرساختها طی سالهای گذشته است و با بهره گیری از ظرفیت مثلث اقتصادی و معین های اقتصادی تلاش می شود از توان موجود با تاکید بر مناطق روستایی و کارآفرینی و اشتغال این مشکلات کاهش یابد.
وی افزود: باید با مدیریت جهادی و حفظ همدلی آنچنان بستر کار و تلاش را فراهم کرد که نه تنها مهاجرت از بجستان به دیگر نقاط کاهش یابد بلکه این منطقه مهاجر پذیر گردد.
وی با اشاره به تجارب موفق طرح مثلث توسعه اقتصادی در رفع محرومیت و توسعه اقتصادی مناطق محروم استان کرمان نظیر شهداد، گلباف و قلعه گنج اظهار داشت: امروز در این مناطق که زمانی آمار بیکاری و محرومیت زیاد بود، شاهد توسعه و رونق تولید و اقتصاد و بهبود کسب و کار هستیم.
رزم حسینی گفت: اگر اطلاعات دقیق از ظرفیتها به مردم داده می شد آنان دیگر تمایلی به دریافت یارانه 450 هزار ریالی نداشتند و با وجود ظرفیتهای غنی اقتصادی باید به گونه ای توان اقتصادی مردم افزایش یابد که نه تنها از دولت یارانه نگیرند بلکه خود در توسعه و کارآفرینی سهیم شوند.
وی افزود: زیبنده خراسان رضوی نیست که با وجود مضجع شریف حضرت امام رضا (ع) و ظرفیتهای بسیار اقتصادی و فرهنگی رتبه های اول تا ششم آسیبهای اجتماعی در کشور را دارا باشد و باید با توسعه و رونق اقتصادی و کارآفرینی این آسیبها کاهش یابد.
معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی هم گفت: بانک قرض الحسنه رسالت به عنوان پنجاه و هفتمین معین اقتصادی در این استان در راستای طرح مثلت توسعه اقتصادی در بجستان انتخاب شد.
علی رسولیان همچنین از انعقاد 18 تفاهم نامه اقتصادی به ارزش 572 میلیارد ریال در سفر استاندار خراسان رضوی به بجستان خبر داد.
امام جمعه بجستان هم با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم عدالت محوری و توجه به مناطق محروم گفت: این شهرستان با وجود ظرفیتهای بسیار با کمبودها و محرومیتهایی دست به گریبان است.
حجت الاسلام حسین وحیدی با تاکید بر رفع موانع تولید و اشتغال در بجستان افزود: این شهرستان در زمینه های اشتغال، صنعت و معدن، دامداری و تجارت با مشکلات بسیار مواجه است.
فرماندار بجستان هم اجرای طرح ترسیب کربن در این شهرستان را به عنوان الگوی موفق مشارکت مردم در بیابانزدایی و مشارکت اقتصادی از سال 1392 دانست و خواستار همراهی معین اقتصادی در توسعه کیفیت آن شد.
حسین ابراهیمی کردیانی گفت: با همراهی ناحیه مقاومت بسیج 16 صندوق خرد روستایی در هفت نقطه بجستان با مشارکت بیش از دو هزار نفر تشکیل شد که تاکنون یک میلیارد و 180 میلیون ریال در مسیر توسعه این مناطق در این صندوقها سرمایه گذاری شده است.
بر اساس طرح ابتکاری استاندار خراسان رضوی موسوم به 'مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی' معین های اقتصاد مقاومتی وظیفه توانمندسازی مردم، شناسایی ظرفیتهای سرمایه گذاری و تقویت جوامع محلی را برعهده دارند.
در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی تاکنون 57 تفاهمنامه معین اقتصادی با سرمایه گذاران و شرکتهای توسعه گرا در خراسان رضوی به امضا رسیده است.
در این راستا بانک قرض الحسنه رسالت به عنوان معین اقتصادی بجستان تعیین شده است.
شهرستان بجستان در 278 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال