شرایط تولید گل و گیاه در مشهد بهبود یافت

مشهد- ایرنا- رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: بارشهای اخیر باران بهترین شرایط را برای تولید گل در این شهر فراهم کرد و تولید و فروش انواع گل رونق گرفت.

مهرشاد مدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیشتر به دلیل خشکسالی، منابع آبی برای آبیاری گلها کافی نبود و تولیدکنندگان مجبور بودند هزینه زیادی برای تامین آب صرف کنند.
وی اضافه کرد: بارندگیهای اخیر مشکلات زیادی از تولیدکنندگان گل و گیاه را رفع کرد زیرا هم آنان را در تامین آب یاری کرد و هم شرایط آب و هوایی بهتری را برای رشد گل و گیاه به وجود آورد.
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: با این حال جاری شدن سیلابها به بخش محدودی از گلخانه ها که در بستر رودخانه ها یا در مسیر آب بوده اند نیز خسارت وارد کرد اما خسارتها محدود بود.
مدی افزود: هم اینک 250 واحد تولیدی گل و گیاه و نهال در مشهد، طرقبه و شاندیز فعالیت دارند که انواع نهالهای پیوندی مثمر و غیرمثمر، انواع گلهای زینتی، آپارتمانی و بیرونی، گل و گیاه فصلی و پوششی را تولید می کنند.
وی اضافه کرد: در حوزه فروش گل، مانند سالهای گذشته همزمان با فصل بهار عمده تولیدکنندگان گل در مشهد با شهرداری این شهر قرارداد منعقد کردند که البته امسال با ورود سازمان همیاریهای شهرداری در این خصوص، شرایط فروش بهتر از سالهای گذشته بود.
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: تولیدکنندگان گل و گیاه در مشهد به بیش از 80 درصد از تعهدات خود در قرارداد با سازمان همیاری شهرداریها عمل کردند و دستمزد خود را طبق قرارداد در خرداد یا تیرماه امسال دریافت می کنند.
رئیس اتحادیه صنف گل فروشان و فروشندگان سموم دفع آفات نباتی مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارشهای اخیر تولید گل را افزایش و در نهایت قیمت این محصول را کاهش می دهد اما این کاهش قیمت سه یا چهار ماه بعد خود را نشان می دهد.
محمود علیان افزود: هزینه تمام شده تولید گل و گیاه در سال گذشته به دلایل مختلف افزایش یافت و این مساله بر قیمت فروش گل نیز اثر گذاشت با این حال فروشندگان به دلیل کسادی بازار قیمتها را چندان افزایش ندادند.
وی اضافه کرد: به نظر می رسد در شرایط کنونی و با توجه به این که آسمان روی خوش خود را به کشور نشان داده است قیمت تمام شده تولید گل و گیاه کاهش یابد و اگر هم قیمت کاهش نیابد حداقل قیمت گل و گیاه از سال گذشته فراتر نخواهد رفت.
422 واحد صنفی دارای جواز کسب زیر پوشش اتحادیه صنف گل فروشان مشهد هستند.
از مجموع گلخانه های خراسان رضوی 17.2 هکتار به گلهای شاخه بریده، 5.7 هکتار به گیاهان آپارتمانی و 20 هکتار به گلهای فصلی و نشایی اختصاص دارد.
سالانه به طور متوسط در خراسان رضوی 15 میلیون و 600 هزار شاخه گل بریده در گلخانه ها و 76 هزار و 500 شاخه گل بریده در فضای باز تولید می شود.
میزان تولید گلهای آپارتمانی و گلدانی در خراسان رضوی سالانه دو میلیون و 300 هزار گلدان و میزان تولید گلهای فصلی و نشایی 31 میلیون و 500 هزار بوته است.
1922/7489

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال