17واحدتولید ایزوگام مشهد به سیستم کنترل آلودگی هوا تجهیز شدند

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از آغاز به کارسیستم کنترل آلودگی هوای 17 واحد تولید ایزوگام در مشهد همزمان با روز زمین پاک خبرداد.

تورج همتی روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه واحدهای یادشده که با حضور نمایندگانی از حوزه قضایی و جمعی از مسئولان برگزار شد گفت: یکی از مواردی که در سالهای اخیر مورد شکایت اهالی شهرک مهرگان و روستاهای جاده سیمان مشهد بود آلودگی شدید هوا ناشی از فعالیت واحدهای فراوری قیر و تولید ایزوگام و عایقهای رطوبتی بود.
وی ادامه داد: دراین راستا طی پایشهای صورت گرفته توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزون بر 100 فقره اخطاریه زیست محیطی صادر شد و از ادامه فعالیت هشت واحد ایزوگامی درسال گذشته ممانعت به عمل آمد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:عمده آلودگیهای این صنف به فقدان سیستمهای کنترل آلودگی هوا (فیلتراسیون) و به کارگیری لجن اسیدی حاصل از واحدهای تصفیه دوم روغن درتولید ایزوگام مربوط می شود.
همتی افزود: با همراهی سه جانبه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست و انجمن صنفی واحدهای تولید عایقهای رطوبتی و ایزوگام خراسان رضوی امروز شاهد به بار نشستن تلاشهای صورت گرفته برای رفع آلودگی ها هستیم و 17 واحد ایزوگامی شهر مشهد به سیستم کنترل آلودگی هوا تجهیز شدند که این سیستمها امروز به بهره برداری رسید.
وی اضافه کرد: این اقدام واحدهای تولید ایزوگام، اقدامی اقتصادی - زیست محیطی بوده است و هزینه های متحمل شده توسط مسئولان واحدها ظرف دوسال قابل برگشت خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با راه اندازی این سیستمها علاوه بر آن که از انتشار بخارات، گازها و مشتقات نفتی حاصل از تولید ایزوگام در محیط و آلودگی هوا جلوگیری می شود ماهانه به طور متوسط حدود 20 هزار لیتر در واحدهای بزرگ و 10 هزار لیتر در واحدهای متوسط، هیدروکربن نفتی استحصال و مورد استفاده مجدد صنعتی قرار می گیرد.
همتی با تاکید بر این که به کارگیری لجن اسید به عنوان ماده اولیه در تولید ایزوگام ممنوع شده است ابراز امیدواری کرد که سایر واحدهای تولید ایزوگام نیز در اولین فرصت نسبت به رفع نواقص محیط زیستی خود اقدام و اصلاحات لازم را انجام دهند.
وی افزود: سیاست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با عنایت به ضرورت تحقق شعار سال مبنی بر رونق تولید، تقدم نگاه پیشگیرانه و اصلاحی بر اقدام قهری و قضایی است و امیدواریم واحدهای صنعتی برای رسیدن به استانداردهای لازم درحوزه سلامت مردم و محیط زیست، پیشگام و خودجوش باشند.
1922/7496

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال