10 هزار نفر مشکوک به بیش فشاری خون در نیشابور وجود دارد

مشهد- ایرنا- رئیس دانشکده علوم ‌پزشکی نیشابور گفت: 80 درصد از جمعیت 270 هزار نفری شهر نیشابور بیش از 30 سال سن دارند که از این تعداد 10 هزار نفر مشکوک به بیش فشاری خون هستند.

دکتر محسن عظیمی نژاد روز شنبه در مراسم آغاز به کار پویش غربالگری فشار خون در نیشابور افزود: این پویش برای اولین بار در کشور انجام می شود و هدف آن شناسایی افراد مبتلا به بیش فشاری خون و کنترل و مدیریت افراد مستعد به این بیماری است.
وی اظهار داشت: از امروز تا پانزدهم اردیبهشت ماه حدود 40 هزار نفر برای اندازه گیری فشار خون زیرپوشش 300 پایگاه ثابت و سیار مستقر در شهر نیشابور قرار گرفته و بیماری یابی می گردند.
وی گفت: 46 درصد علل مرگ و‌ میر در جامعه مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است که تشخیص اولیه و زود هنگام بیش فشاری خون در کنترل آنها نقش بسزایی دارد.
دکتر عظیمی نژاد افزود: 50 درصد از جمعیت ببش از پنجاه سال در کشور مبتلا به بیش فشاری خون هستند که نیمی از آنها از این امر آگاهی ندارند و هفتاد درصد از افراد مطلع نیز فشار خون خود را کنترل نمی کنند.
وی یادآور شد: افزایش فشار خون ارگان های حیاتی بدن همچون کلیه ها، قلب و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و ‌منجر به از کار افتادن کلیه ها، آسیب به عروق کرونر قلب و پارگی عروق مغزی می شود لذا پیشگیری از آن در کاهش هزینه های درمان بسیار موثر است.
مرکز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
9869 / 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال