جلب مشارکت مردم ضرورت توسعه بهینه منابع آب است

گناباد- ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: بهره برداری بهینه از منابع آب در این استان نیازمند استفاده بهینه از ظرفیتها و مشارکت مردم است.

به گزارش ایرنا محمد علایی عصر شنبه در نشست مدیریت منابع آب گناباد افزود: نگاه صرف دولتی به امور آب صحیح نیست و حذف تشکلهای مردمی در گذشته درست نبود و باید از توان مردم در ساماندهی و بهره برداری درست از منابع آب بیشتر بهره گرفت.
وی با تاکید بر لزوم ساماندهی مدیریت منابع آب اظهار داشت: در چند هزار سال گذشته مردم به صورت مستقیم مدیریت منابع آب را عهده دار بودند که تاثیر مهم در استفاده درست از آن در شرایط خشکسالی به خصوص در مناطق کویری به دنبال داشت.
وی گفت: فقط 22 درصد آب حاصل از باران در کشور و استان خراسان رضوی استحصال می شود لذا مدیریت آب باید اصلاح شود و برای استفاده اصولی از آن باید فعالیتهای آبخیزداری و آبخوان داری افزایش یابد.
علایی، تدوین سند مدیریت منابع آب شهرستانهای مختلف از جمله گناباد را ضروری دانست و افزود: عدم توحه لازم مسئولان و تصرف و ساخت و ساز در بستر رودخانه ها توسط برخی اشخاص از ضعفهای مهم نظارتی وزارت نیرو در گذشته بوده است.
وی خواستار اهتمام بیشتر به لایروبی مسیلها و رودخانه ها برای بهره برداری بهینه از منابع آب شد.
فرماندار گناباد هم گفت: از ابتدای امسال تاکنون 200 میلیمتر باران در این شهرستان باریده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد قابل توجهی داشته است.
حامد قربانی با اشاره به ظرفیتهای گناباد از نظر منابع آب افزود: این شهرستان دارای 845 منابع آب است که باید از این منابع بهره برداری اصولی کرد.
شهرستان 89 هزار نفری گناباد در 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال