مبارزه با ملخ در 120 هکتار از زمینهای فریمان انجام شد

مشهد- ایرنا- سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: مبارزه با آفت ملخ در 120 هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان فریمان انجام شده است.

نجفقلی صالحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ملخ یاد شده از انواع بومی استان است و به طور طبیعی هر ساله در این زمان و در همین سطح مبارزه با آفت ملخ در فریمان انجام می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به وجود کانونهای آفت ملخ در کشورهای همسایه در شهرستانهای کلات، درگز، سرخس و صالح آباد پیش بینی بروز آفت ملخ با ورود این آفت به داخل کشور شده است و برهمین اساس پایشهای کنترلی در این شهرستانها به صورت روزانه انجام می شود.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: این شهرستانها به دلیل نزدیکی به کانونهای ملخ خیز در افغانستان و ترکمنستان بیشتر از دیگر مناطق خراسان رضوی در معرض تهدید آفت هستند.
صالحی افزود: پایش و کنترل آفت ملخ به گونه ای است که به محض تولد ملخ و حرکت آنان آمادگی شناسایی و مبارزه با آنها را داریم.
وی ادامه داد: به محض مشاهده آفت، کانون کوبی صورت گیرد و پیش از ورود ملخها به مرحله پرواز در همان مراحل اولیه این آفت مهار شود.
آفت ملخ به وضعیتی گفته می شود که رفتار این حشره در پی بالا رفتن میزان بارندگی سالیانه پس از یک دوره خشکسالی و تحریک برای تولید مثل بالا به حالت طغیانی در‌آید.
در صورت وقوع چنین شرایطی جمعیت انبوه ملخها برای پیدا کردن غذا دست به مهاجرت ‌جمعی می ‌زنند و با حمله به مزارع، زیانهای زیادی وارد می‌ کنند.
پیش از این مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی از هجوم ملخهای صحرایی در پی بارندگیهای اخیر به شش منطقه در جنوب کشور شامل هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، جنوب استان کرمان و جزیره قشم خبر داده و گفته بود: هجوم ملخ می تواند تهدید جدی برای زمینهای کشاورزی و عرصه های طبیعی باشد.
ملخ صحرایی که از شبه جزیره عربستان، امارات متحده عربی و عمان وارد ایران شده است می تواند روزانه بین 200 تا 400 کیلومتر و پوره ملخ (بچه ملخ) هم می تواند روزانه بین چهار تا هشت کیلومتر مسافت را طی کند.
دو میلیون و 138 هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد و 363 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت می کنند.
1922/7496

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال