راهنمایان نقش مهمی در تبدیل نیشابور به مقصد گردشگری دارند

مشهد- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: راهنمایان تورهای گردشگری نقش مهمی در تبدیل این شهرستان به مقصد گردشگران داخلی و خارجی دارند.

محمد اسماعیل اعتمادی روز پنجشنبه در نشست اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان خراسان رضوی در نیشابور افزود: سالانه حدود 2 میلیون گردشگر خارجی وارد این استان می شود که نیشابور با دارا بودن بیش از 400 اثر تاریخی می تواند یکی از قطبهای اصلی جذب گردشگران باشد.
وی اظهار داشت: معرفی مطلوب جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی نیشابور باعث ایجاد جذابیت، جلب گردشگر بیشتر و رونق اقتصاد گردشگری منطقه است.
وی گفت: این شهرستان دارای سه هتل، سه هتل آپارتمان و چهار اقامتگاه بومگردی است و زیرساختهای لازم برای اقامت گردشگران در نیشابور فراهم شده است.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: برگزاری سفرهای گردشی گروهی برای بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی بدون بهره گیری از راهنمایان گردشگری باعث کاهش کیفیت این سفرها و آسیب جدی به حرفه راهنمایان گردشگری شده است.
حمیده روحبخش افزود: جلوگیری از برگزاری تورهای غیرمجاز نیازمند هماهنگی بیشتر بین آژانس های گردشگری، هتل ها و راهنمایان گردشگری و نظارت دقیق اداره میراث فرهنگی، نیروی انتظامی و پلیس فتا است.
وی اظهار داشت: در ایام نوروز امسال حدود 12 میلیون مسافر و گردشگر وارد مشهد شدند اما طی این مدت 17 تور مشهد گردی برگزار شد در حالی که راهنمایان تورهای گردشگری با معرفی صنایع دستی هر منطقه به رونق اقتصاد گردشگری کمک می کنند.
وی با بیان اینکه حرم مطهر رضوی و آرامگاه فردوسی از مقاصد گردشگران در مشهد است گفت: زائران حضرت امام رضا (ع) با همراهی راهنمایان گردشگری می توانند اطلاعات مفید در زمینه تاریخچه و دلیل هجرت حضرت امام رضا (ع) و معماری حرم مطهر رضوی به دست آورده و با موزه های آستان قدس رضوی آشنا شوند.
روحبخش افزود: بیش از 300 راهنمای تورهای گردشگری در استان خراسان رضوی فعالیت دارند که از این تعداد حدود 120 نفر در انجمن صنفی راهنمایان گردشگری این استان عضو هستند.
در این نشست اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان خراسان رضوی از معدن فیروزه، آرامگاه های عطار و خیام، سایت موزه تاریخی شادیاخ و تعدادی از هتل ها، مهمانپذیر ها و اقامتگاههای بومگردی نیشابور دیدن کردند.
مرکز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
9869 / 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال