پژوهشکده اقلیم شناسی درخراسان رضوی یک مزیت به شمارمی رود

مشهد- ایرنا - رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی گفت: پژوهشکده اقلیم شناسی با فعالیت سه گروه پژوهشی تغییر اقلیم، اقلیم شناسی کاربردی و اقلیم شناسی بلایای جوی در خراسان رضوی یک مزیت برای این استان به شمار می رود.

ایمان بابائیان روز یکشنبه درنشست هم اندیشی با مرکز آموزش عالی کاشمر در راستای برپایی همایش ملی توسعه پایدار در این شهر افزود: در سال 75 کنگره سازمان جهانی هواشناسی تصویب کرد که به خاطر وجود موضوع تغییر اقلیم و نیاز به ارائه خدمات اقلیمی بیشتر به کاربران، باید هر کشوری یک مرکز ملی اقلیم شناسی داشته باشد که فعالیت این مرکز در ایران به تصویب رسید و براساس امکان سنجی صورت گرفته در همان سال خراسان رضوی به عنوان مرکز ملی اقلیم شناسی انتخاب و این مرکز تاسیس شد.
وی ادامه داد: در آسیا پنج کشور کره جنوبی، ژاپن، چین، هند و ایران عضو برنامه خدمات اقلیمی سازمان جهانی هواشناسی هستند که در کنار هم فعالیت می کنند و مسئولیت این امر در ایران بر عهده پژوهشکده اقلیم شناسی است.
رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی گفت: پژوهشکده اقلیم شناسی، مرکز مدیریت ریسک بلایای جوی اقلیمی با تکیه بر خشکسالی کشورهای عضو اکو را نیز برعهده دارد همچنین مرکز پایلوت اقلیم غرب آسیاست که تلاش می‌شود مجوز قطعی این مرکزیت را اخذ کنیم.
بابائیان افزود: این مرکز برای همکاری با مرکز آموزش عالی کاشمر در خصوص برپایی همایش توسعه پایدار و انعقاد تفاهمنامه همکاری در حوزه مسائل مربوط به تغییر اقلیم و شرایط گذر از آن آمادگی دارد.
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر نیز در این نشست گفت: مرکز آموزش عالی کاشمر به عنوان تنها دانشگاه دولتی در منطقه ترشیز رسالت خود را جهت رویکرد حفظ زیست بوم در زمینه توسعه پایدار انجام می‌دهد.
هادی معماریان افزود: با توجه به این تاکنون از پتانسیلهای منطقه در خصوص کشاورزی و معادن به خوبی استفاده نشده است بر این اساس شناساندن چالشها و ظرفیتهای منطقه ترشیز با استفاده از تقویت بخش خصوصی مدنظر قرار گرفته است.
وی همچنین از برگزاری همایش ملی توسعه پایدار در فروردین ماه سال 1398 در کاشمر خبر داد و اضافه کرد: هدف از برگزاری این همایش بررسی چالشها و آسیبهای تحقق توسعه پایدار، تدوین راهبردها و چشم‌انداز توسعه پایدار، ترسیم نقشه راه رسیدن به وضع مطلوب، شناسایی ظرفیتها و توانمندیهای بخش خصوصی به ویژه در منطقه ترشیز، شناسایی پتانسیلهای توسعه و بهبود در منطقه ترشیز و تببین مسئولیت اجتماعی دانشگاهها در زمینه توسعه پایدار است.
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: این همایش برای اولین بار در سطح ملی و در محورهای کشاورزی و امنیت غذایی، مدیریت شهری پایدار، هوشمند سازی و توسعه دیجیتال، حمل ونقل پایدار، انرژیهای تجدیدپذیر، گردشگری و صنایع دستی، صنعت، معدن و توسعه پایدار، آب و توسعه پایدار و مشارکت مردمی و توسعه اقتصادی برگزار می‌شود.
معماریان افزود: تاکنون برای برگزاری همایش توسعه پایدار که فروردین‌ماه 98 در مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار می‌شود مقالات بسیار خوبی را دریافت کرده‌ایم و به جزهمایش اصلی هشت کارگاه تخصصی نیز در این همایش تدارک دیده شده است.
وی ادامه داد: یکی از محورهای همایش، تغییر اقلیم و توسعه پایدار است لذا پژوهشکده اقلیم شناسی می تواند در این همایش به بیان ایده های تخصصی خود در این حوزه بپردازد.
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: متاسفانه هنوز برخی از مسئولان مساله تغییر اقلیم را باور ندارند و این موضوع می‌تواند زمینه برپایی یک کارگاه بسیار ارزشمند و مهم در حاشیه همایش اصلی را فراهم کند.
معماریان افزود: با وجود این که منطقه ترشیز فرصت بسیار خوبی برای توسعه دارد ولی متاسفانه به خاطر برخی چالشهای سیاسی در منطقه از چرخه توسعه عقب افتاده ‌است.
مرکز آموزش عالی کاشمر با شش رشته و هزار دانشجو دارد.
کاشمر در فاصله 228 کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.
1922/7497

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال