2000 هکتار بیابانزدایی در خراسان رضوی انجام شد

سبزوار- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: طرح بیابانزدایی امسال در سطح دو هزار هکتار از عرصه های طبیعی تحت تاثیر فرسایش بادی این استان اجرا شد.

علیرضا صحرایی روز چهارشنبه در جریان بازدید از طرحهای آبخیزداری شهرستان خوشاب در غرب خراسان رضوی با اجرای عملیات بیابانزدایی با مشارکت مردم و ساکنان محلی اشاره و بیان کرد: این مهم با نهالکاری گونه های مناسب صورت گرفت تا این مناطق به جنگلهای بیابانی تبدیل شوند.
وی افزود: جغرافیای خراسان رضوی 15 کانون فرسایش بادی دارد و بر این اساس یک میلیون و 576 هزار هکتار از عرصه هایی منابع طبیعی استان در معرض فرسایش بادی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ادامه داد: امسال همچنین با جذب 300 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و منابع استانی 113 طرح‌ آبخیزداری در سطح استان اجرا شده است. طرحهای آبخیزداری راهکار مقابله با کم آبی می باشد که با هدف مهار سیلابها و رسوب ناشی از آن، استحصال آب و تغذیه قناتها انجام می شود.
وی بر اهمیت مشارکت جوامع محلی در اجرای طرحهای آبخیزداری تاکید و بیان کرد: عملیات آبخیزداری سبب مهار روان آبها می شود و حجم آب قنات‌هایی که در مجاورت این طرحها قرار دارند نیز افزایش می یابد.
صحرایی همچنین گفت: امسال با تلاش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی خراسان رضوی 800 هکتار از زمینهای ملی در سطح استان رفع تصرف شد.
هشت میلیون و 200 هزار هکتار از مجموع 11 میلیون و 300 هزار هکتار مساحت خراسان رضوی را عرصه منابع طبیعی و حوزه فعالیتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان تشکیل می دهد.
8145/7495/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال