داورزن میزبان جشنواره های نوروزی است

سبزوار- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داورزن گفت: این شهرستان به عنوان دروازه ورودی خراسان رضوی در غرب این استان میزبان 49 جشنواره و آئین نوروزی است.

محمد عبدالله زاده ثانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا 'جشنهای سور آخر، فروردین، طبیعت، نوروزخوانی، جشنواره بازیهای محلی، هنرهای آیینی، کویر و طبیعت گردی' را از جمله برنامه های نوروز 1398 در داورزن ذکر و بیان کرد: این خطه از ایران زمین خاستگاه قیام تاریخی سربداران در برابر هجوم مغول است.
وی افزود: به همین خاطر نکوداشت رهبران مذهبی و سیاسی نهضت سربداران و بزرگداشت مشاهیر داورزن همچون محمدتقی شریعتی، دکتر علی شریعتی و شهدای سرافراز طی ایام نوروز در این شهر برگزار می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داورزن ادامه داد: مراسم آیینی کشتی چوخه، پل انداختن یا پل زنی، جشنواره دانش تغذیه کمای و درختان کهنسال از دیگر برنامه های ویژه نوروز در این شهرستان هستند.
وی گفت: شهرستان داورزن با بهره مندی از آثار تاریخی و طبیعی فراوان، قرار گرفتن در مسیر جاده تاریخی ابریشم، جاده تهران - مشهد و عبور سالانه 25 میلیون مسافر و زائر بارگاه مطهر حضرت امام رضا(ع) شرایط مناسبی برای جذب گردشگران دارد.
او همچنین آسیابهای آبی و بادی، کاروانسراهای تاریخی بین راهی، مساجد قدیمی، یخدانها، آتشکده آذربرزین مهر، روستاهای قدیمی مزینان و باشتین، مناطق ییلاقی و آبشارهای منطقه بفره و کویر را از جمله آثار تاریخی و طبیعی داورزن برشمرد.
داورزن 150 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی دارد که 80 مورد آنها در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند. مرکز این شهرستان 21 هزار نفری در فاصله 310 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
8145/7495/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال