بخشی از موزه زنده زیارت در مشهد افتتاح شد

مشهد- ایرنا- بخش ویژه انقلاب اسلامی در چارچوب پروژه موزه زنده زیارت روز جمعه طی مراسمی با حضور تولیت آستان قدس رضوی، خانواده شهدای مدافع حرم و دیگر مسئولان در محل سابق کارخانه ریسندگی خسروی در مشهد گشایش یافت.

تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: شهر مشهد به امکانات فرهنگی معرفتی در کنار حرم مطهر رضوی نیاز داشت که به حفظ تمدن اسلامی کمک کند و مروج فرهنگ مبین اسلام باشد.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی افزود: 'موزه زنده زیارت' پاسخگویی به این نیاز در مشهد بود زیرا فرصتی را فراهم می کند تا زائران و مجاوران با تاریخ اسلام و آموزه های ائمه معصومین(ع) به ویژه امام رضا(ع) و همچنین تاریخ انقلاب اسلامی آشنا شوند.
وی ادامه داد: چندین سال از مکانی که اکنون محل اجرای پروژه موزه زنده زیارت قرار گرفته، استفاده نمی شد زیرا کارخانه ریسندگی به نیشابور منتقل و محل سابق آن در مشهد تبدیل به انبار شد. اما امروز این انبار تبدیل به موزه ای زنده در کنار حرم مطهر شده که می تواند زمینه آشنایی جوانان را با دوران انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و سختیهای مردم برای پیروزی نظام فراهم کند.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه همچنین گفت: برخی افراد به دنبال تطهیر رژیم پهلوی و پوشاندن جنایاتش هستند؛ جوانان جنگ را ندیدند و از بسیاری از فتنه‌ ها بی ‌خبرند لذا بخش انقلاب اسلامی این موزه زنده می تواند حقایق آن دوران را برای جوانان بازگو کند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیز به اختصاص اماکن بلااستفاده متعلق به این آستان به امور فرهنگی اشاره و بیان کرد: سالانه 30 میلیون زائر به مشهد مقدس سفر می کنند و باید به آنان علاوه بر خدمات زیارتی، خدمات فرهنگی نیز ارائه شود.
حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد اظهار داشت: در همین راستا طی دو سال اخیر یک میلیون مترمربع به فضای فرهنگی در محدوده اماکن آستان قدس اضافه و اردوگاه فرهنگی امام رضا(ع) در باغ بیلدر طرقبه از باغات آستان قدس افتتاح شد.
وی افزود: دومین اردوگاه فرهنگی تفریحی خاتون ویژه بانوان در بخشی از باغ امام رضا(ع) در تقاطع خیابانهای خیام و توس شهر مشهد و سومین اردوگاه فرهنگی معرفتی امام رضا(ع) در ابتدای خیابان فدائیان اسلام این شهر ویژه تشکل‌های دانشجویی دایر شده اند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: چهارمین اقدام فرهنگی آستان قدس رضوی راه اندازی موزه زنده زیارت در محل سابق کارخانه ریسندگی در مشهد است که امروز شاهد افتتاح بخشی از آن با عنوان 'انقلاب اسلامی' هستیم. موزه زنده زیارت در مساحتی به وسعت شش هکتار در حال ساخت است که بخش ویژه انقلاب اسلامی در مساحت یک هکتار از موزه به بهره برداری رسید.
وی مجری این پروژه را 'دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی' اعلام و بیان کرد: در مرحله نخست پروژه به نام 'بخش انقلاب اسلامی' تاریخ از زمان ورود امام رضا(ع) تا پیروزی انقلاب اسلامی به صورت زنده به تصویر کشیده می شود.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نیز در این مراسم گفت: موضوع حذف عنوان زائر از عاشقان زیارت امام رضا(ع) را نمی‌توان بحثی سیاسی دانست بلکه اقدامی برای اعلام جنگ تمدنی و فرهنگی در مشهد مقدس است.
وحید جلیلی افزود: بتازگی با فشار برخی جریانات دستور داده ‌شده تا دکه‌ هایی که در اطراف حرم به‌ عنوان راهنمای زائر فعال بودند تابلوهایشان را پایین بکشند و به‌ جای آن تابلوی راهنمای مسافر نصب کنند. موضوع حذف عنوان زائر از عاشقان زیارت امام رضا(ع) را نمی ‌توان بحثی سیاسی دانست بلکه اقدامی برای اعلام جنگ تمدنی و فرهنگی در مشهد مقدس است.
وی حذف زیارت از هویت مشهد را آغاز جنگ تمدنی و فرهنگی توصیف و بیان کرد: کسانی که تاکنون برای زیارت به حرم رضوی نرفته ‌اند اکنون تئوریسین توسعه مشهد هستند که در نشریات مصاحبه و اعلام می‌کنند در مشهد نباید زائر داشته باشیم و باید توریست جذب کنیم. برخی در حال مقابله با ماهیت امام رضایی مشهد مقدس هستند. از نخبگان شهر مشهد فارغ از هر خط سیاسی می‌ خواهم مقابل این جریان سکوت نکنند.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ادامه داد: موزه زنده زیارت یک کار ایجابی است که در کنار نفی عمل معاندان ماهیت هزارساله مشهد راه‌اندازی شده است. حتی یک غیرایرانی و یا غیرمسلمان عاقل هم می‌داند باید مزیت نسبی مشهد مقدس حفظ شود. بر اساس علم روز جهان نیز به همین نتیجه می ‌رسیم که ظرفیت تمدنی و تاریخی مشهد مقدس الگوی توسعه شهر را تقویت می‌ کند.
وی گفت: می‌ توانیم بهترین نمایشهای آیینی را در مشهد داشته باشیم. نمایشی که در سالن تئاتر شهر مشهد با موضوع تاریخ این شهر ساخته ‌شده بود مورد توجه حجم بالایی از مخاطبان قرار گرفت. هنر متعهد و هنر انقلابی دینی برای توده‌های مردم جذابیت زیادی دارد.
جلیلی افزود: ارادتمندان به امام رضا(ع) و هنرمندان متعهد مشهدی طرحهایی دارند که می ‌توانند تا 600 هکتار فضای فرهنگی ایجاد کنند که نه ‌تنها برای زائران ارائه محتوا کند بلکه برای همه جهان مورداستفاده باشد.
وی ادامه داد: مشهد این ظرفیت را دارد تا بزرگترین موزه‌ تاریخ تمدن جهان را داشته باشد اما برای رسیدن به این مقصود نیاز داریم از سیم ‌خاردارهای مدرنیته عبور کنیم تا فرهنگ ملی خود را در جهان فریاد بزنیم.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: نهایت ناسپاسی است که میلیونها درآمدی را که زائران برای مشهد مقدس ایجاد می‌کنند خرج مدرنیته کنیم.
وی افزود: ظرفیت ایجاد فضای فرهنگی جذاب در مشهد وجود دارد و تنها یک نمونه آن 'نمایشگاه مشهد دوست‌ داشتنی' بود که 300 هزار نفر شهروند مشهدی با خرید بلیت به تماشای آن رفتند. 'مشهد دوست ‌داشتنی' جذاب و پرنشاط و متناسب با فضای تاریخی، تمدنی و معرفتی مشهد و خط بطلانی بود بر ادعای کسانی که اظهار می ‌کردند اگر می ‌خواهیم فضایی پرنشاط ایجاد کنیم باید فضایی خارج معرفت امام رضایی داشته باشیم.
جلیلی گفت: مردم می ‌توانند انتخاب کنند که به هویت امام رضایی مشهد مقدس وفادار باشند و یا اینکه هویت امام رضایی مشهد مقدس که هزار سال حفظ ‌شده را تقدیم جریانی نوکیسه، بی‌هویت و سیاست زده کنند.
7489/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال