90 درصد جمعیت داورزن ساکن روستاها هستند

سبزوار- ایرنا- سرپرست فرمانداری داورزن گفت: 90 درصد جمعیت این شهرستان در روستاها زندگی می کنند لذا برای ثبات این جمعیت اجرای طرحهای اشتغال پایدار، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و نیز توسعه زیرساختهای در دستورکار قرار گرفته است.

علیرضا عبداللهی روز پنجشنبه در دیدار با اعضای شوراهای اسلامی داورزن افزود: بر مبنای سرشماری سال 1395 جمعیت داورزن 22 هزار نفر است که 19 هزار و 160 نفر آنها ساکن روستاها هستند. اینکه بیشتر جمعیت شهرستان را روستانشینان تشکیل می دهند فرصتی برای توسعه اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی روستائیان با فراهم نمودن فرصتهای سرمایه گذاری، حمایت از کسب و کارهای خانگی، تنوع بخشی اشتغال، بازاریابی محصولات و تسهیلات مقاومسازی مسکن از مهمترین برنامه ها برای ماندگاری جمعیت در مناطق روستایی است.
سرپرست فرمانداری داورزن گفت: امسال در برخی روستاهای این شهرستان 'شورای اجتماعی' تشکیل شده تا با استفاده از توانایی خود مردم مشکلات آنها شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام شود.
وی به راه اندازی سه سازمان مردم نهاد روستایی در داورزن نیز اشاره و بیان کرد: سمن شورای مدیریت بحران روستای صدخرو به عنوان نخستین شورای مدیریت بحران روستایی در کشور ثبت شده و نیز سمنهای دیابت و توسعه اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی در دو روستای دیگر ایجاد شده اند.
عبدالهی افزود: همچنین مرکز سالمندان پدر و مادر مزینان با هزینه 10 میلیارد ریالی خیران به عنوان بزرگترین مرکز سالمندان پدر و مادر روستایی کشور فعال شده و اکنون 16سالمند در این مرکز نگهداری می شوند.
داورزن بر اساس مصوبه هیات وزیران اردیبهشت 1391 از شهرستان سبزوار منفک و به سطح شهرستان ارتقاء یافت. مرکز این شهرستان با دو بخش، چهار دهستان و یک شهر در فاصله 310 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
8145/7495/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال