تبعیض در پرداختها جامعه پرستاری را رنج می دهد

مشهد- ایرنا- دبیر کل خانه پرستار کشور گفت: تبعیض و اختلاف در پرداختی های گروههای پزشکی از چالشهایی است که جامعه پرستاری را رنج می دهد.

به گزارش ایرنا محمد شریفی مقدم دوشنبه شب در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در جمع دانشجویان پرستاری مشهد افزود: اختلاف در پرداختی های پزشکان و پرستاران حتی تا 100 برابر نیز رسیده است که این پدیده منحصر به فرد بوده و در هیچ جای دنیا چنین اختلافی معنا ندارد.
وی اظهار داشت: سلامت یک کار تیمی است و امروز دنیا به سویی رفته است که این روش مدیریت را قبول نمی کند لذا باید دانشجویان و جامعه پرستاری تحلیل، نقد، پرسشگری و روشنگری را برای تحقق مطالباتشان داشته باشند.
وی گفت: نقش گروههای پرستاری اعم از دانشجو و شاغلان پرستاری در مقابله با این تبعیض ها سنگین تر از سایر گروههای علوم پزشکی و پیراپزشکی است.
شریفی مقدم با بیان اینکه پرستاری باید جایگاه واقعی خود را در کشور به دست آورد، افزود: حوزه سلامت با بی توجهی به پرستاری نه تنها مشکلاتش حل نمی شود، بلکه مشکلاتش حادتر می شود و مردم و بیماران بیشتر از هر کس از این شرایط آسیب می بینند.
وی با بیان اینکه سلامت اولویت اول همه کشورها به شمار می رود، اظهار داشت: هر کشوری که نتواند خود را با استانداردهای جهانی در حوزه سلامت منطبق کند، در آینده دچار چالش و بحران خواهد شد .
دبیر کل خانه پرستار با اشاره به کمبود نیروی پرستاری در کشور گفت: در اروپا به ازای هزار نفر جمعیت 10 پرستار فعالیت دارد و این نسبت در ایران 1.5 به ازای هزار نفر جمعیت است.
وی نسبت پرستار به جمعیت در کشور ترکیه را 2.6 به ازای هزار نفر جمعیت عنوان کرد و افزود: این درحالی است که کشورهای عراق و سوریه با 1.8 و 2.9 پرستار به ازای هزار نفر جمعیت جایگاه بالاتر از کشور ما دارند.
وی اظهار داشت: هم اکنون 60 هزار دانشجو در گروههای پرستاری مشغول تحصیل هستند که این پشتوانه بزرگی برای جامعه پرستاری است و هر تحولی را امکان پذیر می سازد.
وی گفت: امروز جامعه پرستاری مفتخر به داشتن دانشجویانی فرهیخته، اهل تحقیق و نقد، جسور، شجاع، پرسشگر و مطالبه گر است.
رئیس هیات مدیره نظام پرستاری مشهد نیز گفت: با تمام مشکلات میانگین اشتغالزایی در رشته پرستاری از رشته های غیر پزشکی و سایر رشته های علوم پزشکی بالاتر است.
دکتر سید رضا مظلوم افزود: دانشجویان و گروههای پرستاری اکنون امکان ادامه تحصیل در حدود 13 رشته را به طور مستقیم دارند و در سایر گروهها نیز امکان ادامه تحصیل پرستاران وجود دارد.
وی خاطر نشان کرد: امروز پرستاران فشارهای بسیار در حوزه بالینی را متحمل می شوند و این در حالی است که از نظر دریافتی و حقوق با مشکلات گوناگون درگیر می باشند.
وی با بیان اینکه پرستاران می توانند از موقعیت های مربوطه نظیر تاسیس مراکز مراقبتی و مشاوره ای استفاده لازم را ببرند، افزود: پرستاران نباید خود را محدود به کار کردن در بیمارستان های دولتی، خصوصی و یا خیریه کنند، چرا که با تاسیس چنین مراکزی در اشتغالزایی جامعه نیز قدم برداشته اند.
3027 / 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال