در مسیر عشق با زئران پیاده رضوی

سبزوار- ایرنا- روزهای پایانی ماه صفر دلدادگان و شیفتگان هشتمین خورشید امامت با گام نهادن در مسیر عشق عزم سفر به وادی مقدس توس دارند. سفری به بهشت آرزومندان، آنجا که زائران کویش هنگام وصال یار، ناز بر افلاک کشند.

به گزارش ایرنا، حریم عرشی حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) شهره دیارها و مامن دلهای شکسته است. زائران مومن این بارگاه قدسی پیاده گام در راه عاشقی می گذارند تا چشمهایشان را نذر نگاه امام هشتم(ع) و دلها را دخیل ضریحش کنند.
امام رضا(ع) تسلای دلهای شکسته است و زائران درگاهش به جرعه ای از این نگاه دلخوشند تا توسلی جویند و با ضمانت به دیارشان بازگردند. عاشقانی که خستگی راه برایشان معنا ندارند و به شوق دیدن بارگاه نورانی سلطان قلوب بی صبرانه در جاده دلدادگی قدم می گذارند تا ارادت خود را تقدیم پیشگاه مولایشان کنند.
در کاروانهای پیاده مشهد زائرانی هستند که امسال معرفت زیارت اربعین را درک کرده اند و برخی هم جاماندگان اربعین هستند تا پس از دو ماه عزاداری محرم و صفر با توسل به امام مهربانیها زنگار را از دلهای خود کنار بزنند و خودسازی درونی در آنها رخ ‌دهد.

* الطاف آقا شامل حالم شد و طلبیده شدم
یکی از زائران پیاده رضوی در مسیر مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: عشق به امام رضا(ع) مرا هر سال به این مسیر روانه می ‌کند و توفیق دارم برای ششمین سال پیاپی با پای پیاده به پابوس امام مهربانیها بروم.
اسماعیل دهدار افزود: حس و حال زیارت با پای پیاده قابل بیان نیست، زیبایی زیارت پیاده را تنها افرادی درک می کنند که خود توفیق آن را بدست آورده باشند.
وی ادامه داد: شکرگزار خداوند و عنایت امام رضا(ع) هستم که مرا لایق و در شمار زائران آخر ماه صفر قرار داد و در سفر، دعایم ظهور امام زمان(عج)، سلامتی رهبر معظم انقلاب و شفای بیماران و رفع گرفتاری مردم است.
این زائر پیاده که امسال توفیق خادمی به زائران اربعین در شهر کربلا نصیبش شده بود همچنین گفت: در مسیر پیاده روی همسر و فرزند یک ساله ام نیز همراه هستند تا همگی با هم از سرچشمه زلال کرامت امام هشتم(ع) جان تشنه را سیراب کنیم.
زائر دیگری که خانم میان سالی بود در خصوص اینکه چگونه سختی و سرمای مسیر را تحمل می کند گفت: هنگامی که با دیگر زائران همراه می شوی تحمل سختی راه برایت آسان می ‌شود. از طرفی شوق زیارت آقا امام رضا(ع) مشکلات مسیر را ناچیز می کند.
منصوره فسنقری با بیان اینکه از شوق زیارت و دیدن بارگاه نورانی امام رضا(ع) بی قرار است افزود: برای شرکت در کاروانهای پیاده مشهد دعا کردم و ممنون خداوند هستم که زیارت ضامن آهو را نصیبم کرد.

* نوکری زائران بزرگترین توفیق است
روزهای پایانی ماه صفر علاوه بر مشهدیها که خود را آماده استقبال و پذیرایی زائران امام رضا(ع) می کنند مردم دیگر شهرهای خراسان رضوی نیز حس خاصی دارند و با پرپایی ایستگاههای صلواتی و موکبها در مسیر زائران رضوی تلاش دارند تا سهمی در خدمت به زائران داشته و ثوابی از زیارت نصیبشان شود.
یکی از خادمان ایستگاه صلواتی مسیر داورزن - مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: به توفیق خداوند امسال برای بیستمین سال پیاپی ایستگاه صلواتی در مسیر زائران امام هشتم(ع) برپا کردیم زیرا اعتقاد داریم نوکری زائران ارباب بزرگترین توفیق است.
علی قاسمی کیا افزود: گروهی از دوستان و جوانان هستیم که در دهه آخر ماه صفر کار خود را کنار می گذاریم و به عنوان خادمان افتخاری امام رضا(ع) از زائران پذیرایی می کنیم.
وی گفت: تمام تلاش ما این است که بتوانیم بهترین پذیرایی را از میهمانان امام رضا(ع) داشته باشیم و تنها خواسته ما از آنها نائب زیاره بودن است.
هرساله همزمان با دهه آخر ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) مسیر 230 کیلومتری سبزوار به مشهد مملو از زائرانی است که پیاده از شهرستانهای سبزوار، خوشاب، جوین، جغتای و داورزن برای حضور در مراسم سالگرد رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع) در سفری حدودا چهار روزه عازم مشهد مقدس می شوند.
در این آیین سنتی مذهبی مردم شهری و روستایی با اجتماع در امامزادگان، در یک پیاده روی هماهنگ به سمت مشهد حرکت می کنند و موکبهای مختلف در طول مسیر از آنان پذیرایی می کنند. این ایام 11 هزار زائر پیاده در قالب 54 کاروان از شهرستانهای واقع در غرب خراسان رضوی برای حضور در آیینهای عزاداری راهی مشهدالرضا (ع) شده اند.
8145/7495/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال