95 درصد واکسنهای دامی تولید داخلی است

سبزوار- ایرنا- رئیس سازمان دامپزشکی گفت: 95 درصد واکسن‌ای دامی تولید داخلی است و دانش و فناوری آن در ایران بومی سازی شده است.

دکتر علیرضا رفیعی پور عصر پنجشنبه در حاشیه بازدید از شبکه دامپزشکی سبزوار در جمع خبرنگاران افزود: در حوزه مایه کوبی دامها واکسن رایگان در اختیار دامداران قرار می گیرد و درصد کمی از واکسنها نیز با قیمت مناسب در بازار فراهم است.
وی ادامه داد: در بخش واکسن طیور نیز حدود 70 درصد آن در کشور تولید می شود و مانعی برای بازار رقابتی محصولات خارجی وجود ندارد.
رئیس سازمان دامپزشکی به نوسان اخیر نرخ ارز اشاره و بیان کرد: در حوزه دامپزشکی تمام نهاده های مرتبط با غذای دام، طیور، آبزیان، نهاده های دارویی و واکسن از حمایت دولت برخوردارند.
وی ادامه داد: در جریان تغییرات ارزی برخی سوءاستفاده کردند لذا برای عرضه محصولات کشاورزی با قیمت واقعی باید تعزیرات و نهادهای نظارتی ورود کنند.
رفیعی پور گفت: نهاده های دامی با دلار 38 هزار ریال وارد کشور می شوند و با همان قیمت در اختیار دامداران و آبزیپروران قرار می گیرند.
وی در ادامه به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هم اشاره و بیان کرد: ظرف دو سال اخیر کانونهایی از این بیماری وجود داشت و امشال هم در برخی مناطق وجود آن گزارش شده که ادامه همان بیماری بوده و موضوع جدیدی نیست.
رئیس سازمان دامپزشکی افزود: ستاد اجرایی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از تیر ماه گذشته فعال شده و طرح پایش و آمایش را در حوزه طیور بومی، روستایی و فاصله های پنج، 15 و 50 کیلومتری شعاع تالابها که محل فرود پرندگان مهاجر و امکان انتقال ویروس فوق حاد است اجرا می کند.
وی ادامه داد: در هر مکانی که رد پایی از ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشاهده شود اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای صورت می گیرد.
8145/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال