امسال 28 پروژه کتابخانه خراسان رضوی تکمیل می شود

مشهد- ایرنا- مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: 28 پروژه نیمه تمام کتابخانه در این استان تا پایان سال جاری تکمیل می شود.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان روز شنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی کاشمر، ارتقای سطح مطالعه و انس مردم با کتاب و کتابخوانی را یکی از دغدغه های جدی دانست و افزود: هر چند نهاد کتابخانه های عمومی متولی امر کتاب و کتابخوانی در کشور است ولی در زنده نگه داشتن و پویایی آن همه مردم دخیل هستند.
وی با تاکید بر لزوم همت عمومی برای رغبت مردم به کتابخوانی از مسئولان خواست علاوه بر حضور فعال در کتابخانه ها مردم را نیز به حضور در این اماکن دعوت کنند.
وی با دعوت از خیرین برای کمک به ساخت کتابخانه و تجهیز آنها اظهار کرد: منابع دولتی محدود است و اگر کمک خیرین نباشد پروژه های نیمه تمام به نتیجه نخواهد رسید.
مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه با همت خیرین کتابخانه سیار کاشمر با هزینه هزار و 600 میلیاد ریال به بهره برداری رسید گفت: از خیرین انتظار داریم در کنار مسجد سازی و مدرسه سازی، ساخت کتابخانه را هم در اولویت کار خود قرار دهند.
معاون پشتیبانی مالی و اداری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: کاشمر با توجه به قدمت فرهنگی و ظرفیت هایی که دارد از نبود یک کتابخانه مرکزی مناسب رنج می برد.
زهرا باقرزاده با بیان اینکه کتابخانه مرکزی کاشمر با توجه به عضویت چهار هزار نفر از کمبود فضا رنج می برد، رفع مشکلات کتابخانه مرکزی کاشمر را ضروری دانست.
وی پیشنهاد کرد برای روستاهایی که از جمعیت کمتری برخوردار هستند کتابخانه های سیار اعزام شود.
وی افزود: در روستاهای ببش از 2500 نفر جمعیت نیز می توان کتابخانه مشارکتی و عمومی راه اندازی کرد.
وی اظهار کرد: تا پایان امسال باید 30 درصد از دانش آموزان شهرستان کاشمر به عضویت کتابخانه های عمومی درآیند.

* به ازای هر 100 نفر در کاشمر سه و نیم متر مربع فضای کتابخانه وجود دارد
سرپرست فرمانداری کاشمر نیز با اشاره به افزایش زیربنای کتابخانه ها در این شهرستان گفت: به ازای هر 100 نفر در کاشمر سه و نیم متر مربع فضای کتابخانه وجود دارد این در حالی است که در سال 91 برای هر 100 نفر حدود 2 متر مربع کتابخانه داشتیم.
مرادعلی احمدزاده با بیان اینکه در سال 91 سه هزار و 313 متر مربع کتابخانه در این شهرستان وجود داشت افزود: این رقم اکنون به پنج هزار و 900 متر مربع افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: از نظر تعداد کتاب نیز در سال 91 برای هر نفر 77 صدم کتاب در این شهرستان وجود داشت که این رقم در سال گذشته به 1.3 کتاب افزایش یافت.
وی با بیان اینکه کاشمر در شاخص های حوزه کتاب و کتابخوانی رتبه های برتر استان را به خود اختصاص داده است گفت: تعداد کتابخانه های شهرستان از هشت کتابخانه در سال 91 به 14 کتابخانه در سال جاری افزایش یافته است.
احمدزاده افزود: در روستاهای فرگ، فرح آباد و چند روستای دیگر بخش کوهسرخ و مرکزی این شهرستان احداث کتابخانه در دستور کار قرار دارد که برخی از آنها 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و برای تکمیل آنها نیازمند همکاری اداره کل کتابخانه های استان هستیم.
وی با قدردانی از خیرین کتابخانه ساز برای راه اندازی کتابخانه سیار شهرستان اظهار کرد: کاشمر در زمینه پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری ها به کتابخانه ها پیشقدم بوده بطوریکه این مبلغ از 10میلیون ریال به 70میلیون ریال افزایش یافته است.
در این مراسم از محمد حسین داوودی به عنوان یکی از خیرین کتابخانه ساز و محمد رضا بدیع زادگان رئیس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر قدردانی شد.
کاشمر در 228 کیلومتری مشهد قرار دارد.
7497 / 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال